Článok 50: Dá sa proces brexitu zastaviť?

Lisabonská zmluva, článok 50

Pripustiť, že existuje úniková cesta z formálne odštartovaných rokovaní o vystúpení z EÚ by oslabilo vyjednávaciu pozíciu EÚ.

Tvrdia to diplomati, ktorých oslovil EurActiv.com.

Európsky parlament bude budúci týždeň hlasovať o uznesení k rokovaniam o brexite. V ňom sa píše, že prípadná deaktivácia článku 50 (teda zastavenie rokovaní o brexite) musí byť spojená s podmienkami, na ktorých sa dohodne celá EÚ 27.

Inak by sa to nemohlo zneužiť ako procedurálny spôsob v snahe zlepšiť súčasné podmienky členstva Spojeného kráľovstva (v EÚ), tvrdí návrh uznesenia.

Európsky parlament musí schváliť výslednú “rozvodovú” dohodu s Veľkou Britániou.

Článok 50 o zastavení odchodových rokovaní nehovorí

Znenie článku 50 Lisabonskej zmluvy nehovorí nič o možnosti zastaviť proces vystúpenia členského štátu. Pre Britániu sa oficiálne začal včera odkedy plynie dvojrorčná lehota.

Hovorí len o tom, že po vystúpení musí krajina v prípade opätovného záujmu o členstvo v únii prejsť riadnym prístupovým procesom.

„Neexistuje možnosť zvrátiť aktiváciu článku 50, pretože na to neexistuje právny základ,“ pripomínajú odborníci.

Diplomat z veľkej členskej krajiny hovorí, že ak možnosť zvrátiť proces odchodu rázne odmietla britská premiérka Theresa Mayová, nevidí dôvod, aby takúto cestu ponúkala EÚ.

Theresa Mayová pri príležitosti aktivácie článku 50. uviedla, že Veľká Británia stratí vplyv na európsky hospodársky priestor ako aj to, že si je vedomá, že si nebude môcť „vyberať hrozienka v rámci rokovaní“.

Tri názory

Podľa diplomatických zdrojov sú v prinícpe tri názory na to, či možno rozvodové rokovania „zastaviť“. Skupina členských štátov tvrdí, že to nie je právne možné. Jednou z nich je Poľsko.

Ďalšia si myslí, že to možné je, za predpokladu, že sa členské štáty (EU27) jednomyseľne zhodnú, podobne ako je to potrebné pre prípadné predĺženie dvojročnej doby rokovaní. S týmto sa stotožňuje aj Európsky parlament, Európska komisia a z krajín napr. Holandsko.

Vo Veľkej Británii sú vraj toho názoru, že môžu tento proces zastaviť sami. S tým súhlasí málokto, určite nie európske inštitúcie.

„Od (včera) 13:20 je brexit problémom EÚ ako takej“, povedal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Je to čas, kedy veľvyslanec Veľkej Británie pri EÚ doručil predsedovi Európskej rady list o úmysle krajiny vystúpiť z EÚ.

Zdroje z prostredia Komisie hovoria, že z podľa znenia článku 50 už proces dosiahol „bod, z ktorého nie je návratu“.

Ak by ale nastala jednomyseľnosť medzi členskými štátmi možné je v princípe všetko.

Európsky parlament by mal odhlasovať svoje uznesenie k brexitu počas plenárnej schôdze v Štrasburgu, budúcu stredu.

Hovorí v ňom napríklad, že ak bude potrebná prechodná dohoda, kým sa dojedná budúca podoba vzťahov, takáto dohoda by mala byť obmedzená len na tri roky.

Europoslanci tiež varujú Britániu, aby nepoužívala spoluprácu v boji proti terorizmu a zločinu ako nástroj na získanie prístupu na jednotný trh.

„Bezpečnosť našich občanov je príliš dôležitá na to, aby sa s ňou mohlo obchodovať“, povedal hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.