Clegg: Ak by sa Briti izolovali od EÚ bola by to hospodárska samovražda

Zdroj: TASR, AP Photo/PA

Clegg včera reagoval na minulotýždňové hlasovanie v Dolnej snemovni britského parlamentu o vystúpení krajiny z EÚ. Napriek tomu, že britský premiér a šéf konzervatívcov David Cameron sa vyslovil jasne proti tomuto kroku, až štvrtina jeho poslancov hlasovala za.  

Camerom sa snažil upokojiť rebéliu prísľubom, že využije právo veta pri akejkoľvek zmene Lisabonskej zmluvy, ktorú by si vyžadovali protikrízové opatrenia či pomoc Grécku, ak Británia nedostane výnimku z európskeho pracovného práva.

Zmenu Lisabonskej zmluvy navrhlo Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová vyzvala k vytvoreniu právnych základov pre prísnejší rozpočtový dohľad v eurozóne. Vzhľadom na to, že úpravy Zmluvy by museli schváliť všetky krajiny, aj tie, ktoré euro nemajú, pre Britániu by sa vytvoril priestor na vyjednávanie výnimiek.

Mnohých Britov znepokojuje, že by museli prispieť na riešenie dlhových problémov eurozóny alebo, že sa z EÚ stane superštát kontrolujúci ich životy. Podľa posledného prieskumu Eurobarometer len 35 % z nich verí, že členstvo je pre kráľovstvo výhodné.

Podpredseda vlády prerokovávanie Lisabonskej zmluvy vníma ako otvorenie pandorinej skrinky, ktoré by Európu paralyzovalo ideologickými zápasmi či rôznymi špecifickými požiadavkami národných štátov. „Ide o nebezpečné odvádzanie pozornosti v čase, keď našimi prioritami sú obnova stability a naštartovanie rastu,“ uviedol Clegg vo svojom komentári pre periodikum Observer.

V nedeľnom rozhovore pre televíziu BBC Cameron vyhlásil, že on a jeho partneri zo strany Liberálnych demokratov sa zhodujú vo viacerých otázkach týkajúcich sa zjednotenej Európy. Clegg uviedol, že jeho prioritou je vyhnúť sa zmene Lisabonskej zmluvy, vytvoriť úzke hospodárske vzťahy s krajinami eurozóny aj mimo nej a posilnenie vnútorného trhu EÚ s tovarmi a službami.

„Obrnenie alebo dobrovoľná izolácia by mohla byť hospodárskou samovraždou,“ tvrdí Clegg. „Ostali by sme sami na svete v čase veľkej neistoty. Euroskeptici majú tendenciu túžobne vzhliadať na druhý breh Atlantiku, avšak Američania sa o nás z veľkej časti zaujímajú len vďaka nášmu dosahu na susedov.“

(EurActiv/Reuters)