Členské štáty prijali smernicu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu

Dánski policajti držia minútu ticha za zosnulého francúzskeho policajta Colonela Arnauda Beltramea, ktorý zomrel počas marcového teroristického útoku. [EPA-EFE/ROBIN UTRECHT]

Európska únia pokračuje v plnení akčného plánu proti financovaniu terorizmu, ktorý vznikol po sérii teroristických útokov v roku 2016.

Členské štáty Európskej únie prijali v pondelok (14.mája) v Bruseli smernicu, ktorou posilnili pravidlá EÚ na predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Cieľom smernice, na ktorej sa dohodli ministri v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, je ukončiť financovanie trestných činov bez toho, aby sa zabránilo normálnemu fungovaniu platobných systémov.

„Nové pravidlá reagujú na potrebu zvýšenej bezpečnosti v Európe ďalším odstránením prostriedkov dostupných pre teroristov. Umožní nám to narušiť zločinecké siete bez toho, aby sme ohrozili základné práva a ekonomické slobody,“ opísal situáciu minister financií Bulharska Vladislav Goranov. Bulharsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Smernica je výsledkom dohody s Európskym parlamentom, ktorá bola dosiahnutá v decembri 2017. Europarlament dohodnutý text prijal 19. apríla 2018. Je zároveň súčasťou akčného plánu, ktorý vznikol po sérii teroristických útokov v roku 2016.

Hlavné zmeny upravenej smernice sa týkajú rozšírenia prístupu k informáciám o skutočnom vlastníctve (podozrivých osôb); zlepšenia transparentnosti vo vlastníckej štruktúre spoločností a trustov.

Pre širokú verejnosť sa tak otvorí prístup k informáciám o vlastníckych právach v prípade správy zvereného majetku a podobných právnych štruktúr na základne „legitímneho záujmu“.

Nové pravidlá sa týkajú tiež rizík spojených s predplatenými kartami a virtuálnymi menami. Limit na identifikáciu držiteľov predplatených kariet sa zníži z 250 eur na 150 eur a rozšíria sa požiadavky na overovanie zákazníkov.

Zmenárenské platformy virtuálnych mien aj poskytovatelia služieb peňaženky budú musieť vykonávať kontroly v rámci povinnej starostlivosti vo vzťahu k zákazníkovi, čím sa ukončí anonymita spojená s takýmito zmenárňami.

Vďaka novému nariadeniu sa posilní aj spolupráca medzi finančnými spravodajskými jednotkami a zefektívni sa  kontrola finančných transakcií týkajúcich sa „vysokorizikových“ tretích krajín. Tieto jednotky budú môcť identifikovať majiteľov účtov na základe prístupu k informáciám z centralizovaných registrov bankových a platobných účtov.