Čo prinesie politický rok 2017?

Protesty proti imigrantom, zdroj: EurActiv.com

Rok 2016 priniesol politické zemetrasenie na oboch stranách Atlantiku. V EÚ to spôsobil brexit, v USA zasa zvolenie Donalda Trumpa. Nárast populizmu vytvára veľký otáznik nad európskou i americkou politikou v nasledujúcom roku.

23. júna a 8. novembra 2016 povedali milióny Britov a neskôr Američanov „nie“ systému. Richard Wike z Pew Reasearch Center to nazýva „vlnou nespokojnosti“ s globalizáciou, imigráciou a terorizmom.

Tieto fenomény sa odrazili aj na pracovnom trhu a demografii Západu. Wike zdôrazňuje, že dokonca aj v USA – krajine, ktorú imigranti vytvorili – si obyvatelia migráciu spájajú z rastúcou kriminalitou.

Vyjadrenia naprieč Európou zasa oživujú duch 30. rokov minulého storočia.

Globalizácia, migrácia a terorizmus

V Európe máme teraz veľa populistických hnutí, ktoré sa snažia vystupovať proti tradičným politickým elitám.  Kritizujú aj Brusel a celé fungovania Únie.

Trump sa úradu prezidenta najmocnejšej demokracie sveta chopí 20. januára budúceho roka. Európsky rok 2017 by mal zodpovedať otázku, či sa populistom podarí niečo podobné aj v prostredí EÚ.

Kampani pred britským referendom, ako aj tej pred americkými prezidentskými voľbami, najviac dominovali globalizácia, prílev viac ako 1,3 milióna migrantov, ale spomínali sa aj teroristické útoky.

Tradičné pro-európske strany si mohli vydýchnuť aspoň 4. decembra. Nacionalistickému kandidátovi Norbertovi Hoferovi sa totiž nepodarilo uspieť ani pri opakovaných prezidentských voľbách v Rakúsku.

Obrovská neistota

Nádej však veľmi rýchlo schladila rezignácia talianskeho premiéra Mattea Renziho. Nepriamo tým vydláždil cestu pre populistov z Hnutia piatich hviezd – ktoré odmieta spoločnú menu – a Ligy severu, ktorá je dlhodobo proti migrácii.

Holanďania prídu k volebným urnám v marci budúceho roka. Tu by po prvý krát mohla zaznamenať víťazstvo strana extrémistu Geerta Wildersa. Roztrieštenosť politického prostredia v krajine by však mohla Wildersovi zabrániť zostaviť vládnu koalíciu.

O dva mesiace neskôr si budú nového prezidenta voliť občania vo Francúzsku. Očakáva sa, že v druhom kole sa proti sebe postavia konzervatívec François Fillon a líderka hnutia Národný front, Marine Le Penová. Súčasný prezident François Hollande z politického tábora socialistov sa rozhodol opätovne nekandidovať.

Na jeseň sa k slovu dostane Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová, ktorá v roku 2015 otvorila náruč krajiny pre  utečencov, vyzve svojich politických súperov v kampani už po štvrtýkrát. V tej súčasnej bude čeliť nárastu podpory pre proti-imigračné a proti-moslimské hnutie Alternatíva pre Nemecko (AfD). Kancelárka sa však musí vysporiadať aj s rastúcou kritikou z jej vlastných radov.

Prieskumy síce predpovedajú prehru Le Penovej a zároveň víťazstvo Angely Merkelovej v Nemecku, to však  nemusí nič znamenať. Prieskumy totiž tvrdili, že Briti sa rozhodnú zotrvať v Európskej únii a Hillary Clintonová sa stane prvou ženskou prezidentkou USA.

Vlnu neistoty predpovedá aj profesor politológie Harvardskej univerzity Yascha Mounk.

„Jedno je isté. Zvolenie Donalda Trumpa dokazuje, že neexistuje žiadna prirodzená prekážka pre nárast populistických hnutí. Ak sú ľudia presvedčení, že Le Penová jednoducho v prezidentských voľbách nemôže uspieť, tak robia tú istú chybu ako mnoho mojich priateľov v prípade Trumpa,“ hovorí Mounk.

Čas ukáže

Podľa Mounka by Trump mohol ohroziť fungovanie demokratických princípov ako je deľba moci a nezávislosť súdnictva. Amerika sa potom môže podobať krajinám latinskej Ameriky, či Ukrajine.

„Jeho víťazstvo by mohlo ešte viac povzbudiť európskych populistov,“ pripúšťa Giovanni Grevi z Centra pre Európsku politiku v Bruseli (EPC).

Až čas však ukáže, ako chce bývalý realitný magnát pretaviť svoje posolstvá do reálnych politík. Napríklad, dokáže Američanom zabezpečiť pracovné miesta? Skutočne deportuje nelegálnych migrantov? Toto sú ciele, ktoré má spoločné s európskymi populistami.

Niektorí sa už dokonca označujú za Trumpových spojencov. Marine Le Penová mu gratulovala ešte skôr než prezident Hollande. Hlavný vodca kampane za Brexit Nigel Farage ho bol dokonca osobne navštíviť v New Yorku.

Táto podpora však prináša aj isté úskalia. Ak Trump zlyhá, môže to postihnúť aj európskych populistov.

„Európa ostáva zraniteľná voči celému radu krízových faktorov,“ varuje Grevi.

„Spolupráca európskych krajín pri riešení budúcich kríz rozhodne o tom, či uspejeme alebo zlyháme. Môžeme tak predurčiť ďalší politický osud populistov,“ odkazuje Grevi.