EurActiv.ro: Rumunskú vládu už kritizovali Američania aj Nemci (+VIDEO)

Demonštrácie v Bukurešti

Demonštrácie v Bukurešti. FOTO-TASR/AP

Viac ako tristotisíc ľudí vyšlo do ulíc, aby vyjadrilo svoj hnev proti dekriminalizácii niektorých prípadov korupcie, akými sú napríklad zneužitie moci alebo konflikt záujmov.

Stredajšie protesty v Bukurešti v mrazivom počasí boli najväčšie od protikomunistickej revolúcie v roku 1989.

Niektorí  vyzývajú na protiakcie

Vláda premiéra Sorina Grindeana práve zavŕšila mesiac v úrade, keď neočakávane schválila zmenu protikorupčnej legislatívy, čím zľahčila tresty pre činiteľov, ktorí zneužívajú svoje postavenie.

Zatiaľ čo podľa oficiálneho stanoviska vlády má legislatíva docieliť zníženie počtu väzňov, sudcovia, mimovládky a dokonca aj prezident Klaus Iohannis tvrdia, že zmeny omilostia volených činiteľov a sudcov vrátane predsedu Sociálnodemokratickej strany Livia Dragenu.

Sociálnodemokratická strana sa stretáva, aby sa dohodla na ďalšom postupe. Niektorí z jej členov vyzývajú na protiakcie, iní tvrdia, že vláda by nemala odvolať mimoriadny dekrét.

Ozvali sa však aj hlasy, ktoré s najnovším vývojom nesúhlasia. Jeden z vládnych ministrov odstúpil a niekoľko nižšie postavených sociálnych demokratov tiež oznámilo odchod zo strany.

Demonštrácie v Bukurešti prerušilo násilie vyprovokované malými skupinami, aby prekazili inak pokojné protesty.

Ozvali sa aj Spojené štáty a Nemecko

Rumunský prezident Klaus Iohannis povedal, že pre nové vládne nariadenie sa hodlá obrátiť na ústavný súd. Iohannis uviedol, že „je tu očividne ústavnoprávny konflikt medzi vládou a súdnictvom a parlamentom.“

Európska komisia varovala pred ústupom od boja proti korupcii.

Veľvyslanectvá niektorých dôležitých partnerských krajín Rumunska ako Spojené štáty a Nemecko napísali spoločné stanovisko vyjadrujúce hlboké znepokojenie z krokov vlády, ktoré môžu zvrátiť desaťročný pokrok v boji proti korupcii.