Je dobojované: kontroverznú legislatívu o autorských právach nakoniec v Bruseli odklepli ministri poľnohospodárstva. Posledné slovo mali členské štáty, ktoré však už text raz prijali, a preto bolo dnešné hlasovanie len formalitou. Za bolo aj Slovensko.
Europoslanci schválili predjednaný text smernice koncom marca. Vzhľadom na to, že sa blížia eurovoľby, musela legislatíva prejsť ešte v rýchlosti záverečným odobrením.
V Bruseli sa mali v poslednom štádiu vyjadriť ešte zodpovední ministri, no keďže telekomunikačná agenda sa už v tomto volebnom období riešiť nebude, o autorskom práve dnes (15. apríla) rozhodli ministri poľnohospodárstva členských štátov.
Smernicu o digitálnom autorskom práve podporilo napokon 19 členských krajín, šesť hlasovalo proti a tri sa zdržali hlasovania. Proti boli Fínsko, Holandsko, Luxembursko, Poľsko, Švédsko a Taliansko. Zdržali sa Belgicko, Estónsko a Slovinsko, píše agentúra Reuters.
Dokončenie Jednotného digitálneho trhu?
Niektorí európski poslanci skúšali ešte apelovať na vlády členských štátov, aby ich ministri v poslednej fáze smernicu nepodporili. Tradične však aj pri dnešnom poslednom kroku išlo už iba o formalitu. Naprieč Európou, najmä v jej západných častiach, sa konali masové protesty. Ani tie však zákonodarcov nepresvedčili.
The EU can only ever be as good as the parties we elect to represent us. Make sure to vote in the European Parliament elections on May 23 to 26! Remember, this is how your MEPs voted on approving the #copyright deal and #uploadfilter: https://t.co/yoTqo2H6yq #SaveYourInternet pic.twitter.com/Vv1QPDG1rW
— Julia Reda (@Senficon) April 15, 2019
Najzásadnejšie problémy v súvislosti s legislatívou boli s jej článkami 11 a 13. Podľa prvého z nich musia mať online platformy, ktoré zverejňujú časti cudzích obsahov, výňatky z textov, hudby, videí či obrázkov, uzatvorené licenčné zmluvy s ich autormi alebo vydavateľmi.
Ešte kontroverznejším je článok 13, ktorý požaduje, aby platformy, na ktoré používatelia nahrávajú obsah, zabezpečili, aby sa na ich stránkach neobjavil nelicencované, originálne diela. Táto právna zodpovednosť núti platformy, aby zaviedli isté spôsoby, ktorými by tento obsah a jeho licencie kontrolovali. Odporcovia hovoria o nahrávacích filtroch, podporovatelia trvajú na tom, že v texte sa pojem „nahrávací filter“ nenachádza.
Po dnešnom odobrení budú mať členské štáty dva roky na to, aby legislatívu prevzali do vlastných národných zákonov a predpisov.
Už dnes však mnohé krajiny hovoria o rozličných spôsoboch, ako budú legislatívu uplatňovať, upozorňujú kritici. Francúzsko hovorí o podpore technológií, ktoré budú vedieť obsah na internete rozlišovať. Nemecko tvrdí, že cieľom musí byť vytvorenie inštrumentu, ktorý „nahrávacie filtre nebude vôbec potrebovať“.
Podľa šéf Európskej komisie Jeana-Claudea Junkcera sa vďaka schváleniu novelizovaných autorských práv naprieč Európskou úniou zavŕšil proces tvorby Jednotného digitálneho trhu.