Copyrightovú smernicu definitívne odobrili už aj členské štáty

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Je dobojované: kontroverznú legislatívu o autorských právach nakoniec v Bruseli odklepli ministri poľnohospodárstva. Posledné slovo mali členské štáty, ktoré však už text raz prijali, a preto bolo dnešné hlasovanie len formalitou. Za bolo aj Slovensko.

Europoslanci schválili predjednaný text smernice koncom marca. Vzhľadom na to, že sa blížia eurovoľby, musela legislatíva prejsť ešte v rýchlosti záverečným odobrením.

V Bruseli sa mali v poslednom štádiu vyjadriť ešte zodpovední ministri, no keďže telekomunikačná agenda sa už v tomto volebnom období riešiť nebude, o autorskom práve dnes (15. apríla) rozhodli ministri poľnohospodárstva členských štátov.

Europoslanci schválili kontroverznú reformu autorských práv na internete

Väčšinu poslancov europarlamentu nepresvedčili desaťtisíce demonštrantov, ani petícia, ktorú podpísalo viac ako päť miliónov Európanov. Dnešné schválenie legislatívy, ktorá ovplyvní sektor, zamestnávajúci viac ľudí ako automobilový a telekomunikačný priemysel dokopy, je podľa jej odporcov čiernym dňom pre európsky digitálny trh.

Smernicu o digitálnom autorskom práve podporilo napokon 19 členských krajín, šesť hlasovalo proti a tri sa zdržali hlasovania. Proti boli Fínsko, Holandsko, Luxembursko, Poľsko, Švédsko a Taliansko. Zdržali sa Belgicko, Estónsko a Slovinsko, píše agentúra Reuters.

Dokončenie Jednotného digitálneho trhu?

Niektorí európski poslanci skúšali ešte apelovať na vlády členských štátov, aby ich ministri v poslednej fáze smernicu nepodporili. Tradične však aj pri dnešnom poslednom kroku išlo už iba o formalitu. Naprieč Európou, najmä v jej západných častiach, sa konali masové protesty. Ani tie však zákonodarcov nepresvedčili.

Najzásadnejšie problémy v súvislosti s legislatívou boli s jej článkami 11 a 13. Podľa prvého z nich musia mať online platformy, ktoré zverejňujú časti cudzích obsahov, výňatky z textov, hudby, videí či obrázkov, uzatvorené licenčné zmluvy s ich autormi alebo vydavateľmi.

Ešte kontroverznejším je článok 13, ktorý požaduje, aby platformy, na ktoré používatelia nahrávajú obsah, zabezpečili, aby sa na ich stránkach neobjavil nelicencované, originálne diela. Táto právna zodpovednosť núti platformy, aby zaviedli isté spôsoby, ktorými by tento obsah a jeho licencie kontrolovali. Odporcovia hovoria o nahrávacích filtroch, podporovatelia trvajú na tom, že v texte sa pojem „nahrávací filter“ nenachádza.

Platformy vypínajú weby, mladí masovo protestujú: Nová legislatíva o copyrighte je na dosah

Europoslanci budú o novej legislatíve hlasovať už na budúci týždeň. Odporcovia tvrdia, že transformuje používanie internetu tak, ako ho poznáme dnes. K záväzku nepodporiť jej kontroverzný článok 13 sa zatiaľ prihlásili iba dvaja slovenskí zástupcovia, Monika Beňová a Richard Sulík.

Po dnešnom odobrení budú mať členské štáty dva roky na to, aby legislatívu prevzali do vlastných národných zákonov a predpisov.

Už dnes však mnohé krajiny hovoria o rozličných spôsoboch, ako budú legislatívu uplatňovať, upozorňujú kritici. Francúzsko hovorí o podpore technológií, ktoré budú vedieť obsah na internete rozlišovať. Nemecko tvrdí, že cieľom musí byť vytvorenie inštrumentu, ktorý „nahrávacie filtre nebude vôbec potrebovať“.

Podľa šéf Európskej komisie Jeana-Claudea Junkcera sa vďaka schváleniu novelizovaných autorských práv naprieč Európskou úniou zavŕšil proces tvorby Jednotného digitálneho trhu.