Cyperským prezidentom sa opäť stal konzervatívec Anastasiades

Konzervatívec Anastasiades získal v druhom kole 55,99 percent hlasov. [Katia Christodoulou/EPA/EFE]

Cyperský prezident Nicos Anastasiades bol v nedeľu (4. februára) opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie, v ktorých porazil ľavicového protikandidáta. Staronový prezident opäť sľubuje obnovenie dialógu, s cieľom zjednotiť ostrovný štát a podporovať hospodárske oživovanie.

Konzervatívec Anastasiades získal v druhom kole až 55,99 percent hlasov. Jeho protikadiát, komunistami podporovaný Stavros Malas, napriek vysokým očakávaniam neuspel a presvedčil len 44 percent voličov.

O smerovaní rozdelenia Cypru rozhodnú blížiace sa voľby

V prvej a jedinej televíznej debate hlavných kandidátov na prezidenta Cypru sa diskutovalo aj o tom, ako oživiť mierové rokovania na rozdelenom ostrove.

Zjednotenie Cypru, podpora mladých a modernizovanie štátu ako priority

Apatia voči súčasným politikom rastie na Cypre najmä medzi mladou generáciou. Aj napriek tomu bola účasť vo voľbách 73-percentná.

71-ročný Anastasiades na slávnostnom ceremoniáli, pri ktorom bol oficiálne vyhlásený za víťaza, sľuboval, že bude „riešiť problémy, mladých a zraniteľných, a (že bude) modernizovať štát“.

„Mojou prioritou je bojovať proti okupácii našej krajiny, ale bez toho, aby sme ignorovali citlivosť tureckých Cyperčanov,“ povedal.

Komisia hľadá európsku odpoveď na cyperskú otázku

Aj napriek avizovaným prelomovým stretnutiam oboch strán sa riešenie stále nenašlo.

Porazený Malas označil svoj výsledok za „sklamanie, ktoré ale musí prijať“. „Boj o sociálnu spravodlivosť a cyperský problém sa týmito voľbami neskončí … náš boj nie je stratený,“ povedal Stavros Malas.

Bývalý minister zdravotníctva, 50-ročný Malas kritizoval počas predvolebného boja svojho protivníka najmä za to, že doteraz nedosiahol dohodu v rokovaniach so severnou časťou ostrova.

Napriek prísľubom nového mierového úsilia existuje na ostrove hlboká skepsa v možnosti dosiahnuť akýkoľvek pokrok v prekonávaní problémov, vrátane prítomnosti 40 tisícov tureckých vojakov na severe.

Anastasiades vyviedol Cyprus z finančnej krízy

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zablahoželal Anastasiadesovi a v oficiálnom liste uviedol, že dúfa, že bude ako víťaz „pokračovať v politikách, ktoré viedli Cyprus na ceste k hospodárskemu rastu“.

„Rád by som tiež využil túto príležitosť, aby som vás uistil, že som tak, ako kedykoľvek predtým,pripravený pomôcť v snahe ukončiť rozdelenie ostrova a dosiahnuť zjednotenie Cypru,“ uviedol Juncker vo svojom posolstve.

Prezident Anastasiades si pripisuje na svoje konto kredit za impozantné oživenie ekonomiky, ktorá sa po roku 2013 zotavovala z finančnej krízy. Len niekoľko týždňov po prevzatí moci vtedy vláda schválila prijatie záchranného balíčka vo výške 10 miliárd eur.

Ekonomika je ale stále menšia ako tomu bolo pred rokom 2013 a nezamestnanosť zostáva na úrovni 11 percent.