Cyprus chce ekonomiku oživiť znovuotvorením kasín

Cyperská eurominca, Zdroj: TASR/AP Photo/dpa, Oliver Berg

Cyprus minulý týždeň po mesiacoch vyjednávaní uzavrel dohodu o 10-miliardovej medzinárodnej pomoci. Napätý priebeh ukázal, že kríza v eurozóne zďaleka neskončila.

Tvrdé podmienky pomoci so sebou nesú prehĺbenie recesie, zmenšenie bankového sektora a zánik tisícok pracovných miest. Okrem toho kontroly kapitálového toku, ktoré majú odvrátiť nadmerné výbery z bánk môžu tiež otestovať zväzky, ktoré spájajú eurozónu ako celok.

Cyperský prezident včera (1. apríla) infomoval o dvanásťbodovom pláne, ktorý by v priebehu nadchádzajúcich dní mal schváliť vládny kabinet. Zamierava sa na prilákanie zahraničných investícií, daňové úľavy pre podniky, ktoré svoje zisky reinvestujú na ostrove či zmiernenie úrokových sadzieb na úvery.V snahe o získanie väčšej pozornosti turistov plánujú tiež zrušiť zákaz kasín, ktoré môžu legálne fungovať len na severe územia kontrolovanom Tureckom.

Súčasťou cyperskej záchrany sú aj straty z vkladov nad 100 tisíc eur, čo by malo osobitne tvrdo zasiahnuť obchodnú činnosť. Vláda zatiaľ nevydala oficiálne odhady hĺbky recesie.

„Vláda, ktorá zdedila atómovú bombu, sa ju snažila deaktivovať a tak krajinu zachrániť pred bankroptom. V súčasnosti sa zaoberá situáciou po otrasoch a snaží sa znovu naštartovať ekonomiku,“ vysvetlil hovorca cyperskej vlády Christos Stylianides.

Bank run sa nakoniec nekonal

Napriek očakávaniam sa nenaplnili krízové scenáre o hromadnom vyberaní vkladov z cyperských bánk hneď pri prvej príležitosti ako ich minulý štvrtok otvorili takmer po dvoch týždňoch. Nakoniec pred bankami podľa agentúry Reuters stálo viac novinárov márne čakajúcich na senzáciu ako bankových klientov.

Denné výbery boli pritom obmedzené na 300 eur, čo run na banky značne sťažilo. Obmezdenia platili aj pre bankové transakcie, čo zrejme tiež ovplyvnilo celkovú náladu. Ako ďalej píše agentúra, ľudia brali situáciu pokojne a pragmaticky. Väčšina bežných Cyperčanov v bankách nemá viac ako 100 tisíc eur a uspokojila sa s faktom, že nižšie vklady ostali nedotknuté. Iní zasa zrejme pochopili, že sa k svojim peniazom dostanú aj neskôr, nielen v prvý deň otvorenia.

Do bánk sa vybrali najmä starší, ktorým už začala chýbať hotovosť a používanie kariet a bankomatov považujú za nepohodlné a preto uprednostnili výbery na pobočkách.

Škandály

Médiá obvinili prezidenta, ktorý sa osobne zúčastňoval na rokovaniach, že vynášal citlivé informácie svojim príbuzným, aby im pomohol vyhnúť sa stratám.

Spiegel Online odvolávajúc sa na popredné grécke periodikum Proto Tema informuje, že existuje legitímne podozrenie, že niektorí ľudia disponovali dôvernými informáciami o rozhodnutiach eurozóny.

Na zozname figuruje aj firma, ktorá patrí Anastasiadesovým príbuzným. Svoje milióny stihla previesť na bankový účet v Londýne pár dní pred uzavretím dohody.

Podľa ďalších informácií dve problematické banky – Laiki a Bank of Cyprus – štedro odpustili pôžičky v hodnote miliónov eur poslancom, obecným úradom či firmám, ktorí si ich zobrali v posledných rokoch.

(EurActiv/Reuters)