Cyprus možno požiada o pomoc Rusko alebo Čínu

Cyprus hľadá riešenie svojej zložitej finančnej situácie. Ostrovný štát je na vážkach, odkedy výbuch vyradil jeho najväčšiu elektráreň. Cyperské banky sú okrem toho vo veľkej miere vystavené voči gréckym.

Agentúra Moody’s krajine tento týždeň zhoršila rating z Ba1 na Ba3. Poukázala na riziko spojené s možným odchodom Grécka z eurozóny a na zlú fiškálnu pozíciu ostrovného štátu.

Médiá priniesli správu, že vláda plánuje požiadať o pôžičku Rusko alebo Čínu. Štátny tajomník ministerstva pre európske záležitosti Andreas Mavroyiannis tieto informácie nepoprel. „Všetko je na stole. Môže ísť o kombináciu bilaterálnych a európskych peňazí. Neviem, či pôjde o Rusko alebo Čínu,“ vysvetlil.

Väčšina cyperských médií odhaduje, že bilaterálna pôžička pôjde z Ruska. Rusko je dôležitým obchodným partnerom ostrova a pomohlo mu už minulý rok. Moskva Nikózii požičala 2,5 miliardy eur s úrokom 4,5 % a splatnosťou 4,5 roka.

Mavroyiannis pripustil, že krajina bude v najbližších týždňoch potrebovať 1,8 miliardy eur na rekapitalizáciu Cyprus Popular Bank. Podporu však potrebujú aj ďalšie banky. Ako ďalej vysvetlil, ak sa krajina rozhodne požiadať o pomoc eurozónu, tak požiada o vyššiu sumu, aby sa zabezpečila na dlhší čas.

„Hovoríme o sume maximálne 3 alebo 4 miliardy eur,“ dodal. Cyperský hrubý domáci produkt pritom dosahuje menej ako 19 miliárd eur. Veľvyslanec pri EÚ Kornelios Korneliu minulý týždeň vyhlásil, že Cyprus počká na vývoj spojený so Španielskom. Ministri financií Madridu cez víkend prisľúbili pomoc na rekapitalizáciu bánk.

Amadeu Altafaj, hovorca komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna, pre EurActiv uviedol, že Cyprus nepredložil žiadnu žiadosť o finančnú podporu a že exekutíva nemá žiadne indikácie o tom, že by k tomu mohlo dôjsť v bezprostrednej budúcnosti.

Snaha o čo najlepšie podmienky

„Ak nakoniec požiadame, a zatiaľ nie je dané, že tak aj urobíme, keďže sú aj ďalšie možnosti, budeme sa snažiť získať čo najlepšie podmienky pre našu ekonomiku,“ vyhlásil guvernér národnej banky Panicos Demetriades.

Cyprus je veľmi obozretný vzhľadom na prípadné podmienky spojené s pomocou od eurozóny. Hlavnou obavou vlády je, že by musela zdvihnúť 10-percentnú korporátnu daň. Okrem toho by musela počítať s programom tvrdých škrtov.

Od 1. júla Cyprus preberie mandát predsedníckej krajiny EÚ. Podľa veľvyslanca Korneliua však prípadná žiadosť o pomoc na polročné predsedníctvo vplyv mať nebude.