Cyprus sa pripravuje na predsedníctvo EÚ, možno aj na žiadosť o pomoc

Cyperský veľvyslanec pri EÚ Kornelios Korneliou zverejnil pár konkrétnych ambícií, ktoré chce ostrovný štát počas svojho predsedníckeho mandátu dosiahnuť.  Dodal však, že ciele krajiny nebudú veľké. Napriek súčasnej hospodárskej situácii v EÚ sa Cyprus podľa veľvyslanca nebude snažiť o viac alebo menej Európy, ale o lepšiu Európu, ktorá bude viac vyhovovať jej občanom a svetu.

Hlavnou prioritou predsedníctva bude viacročný finančný rámec EÚ na obdobie 2014 – 2020. Hoci ešte konečný dátum na ukončenie rokovaní stanovený nebol, podľa najoptimistickejšieho scenára by malo ísť o koniec tohto roka.

“Musíme zaistiť, aby európske peniaze skončili tam, kde ich treba a kde je ich pridaná hodnota,” vysvetlil.

Cyprus bude tiež presadzovať témy týkajúce sa spoločnej azylovej politiky EÚ, ktoré majú pre ostrov veľký význam. Znovuotvorené budú pravdepodobne aj rozhovory o politike rybolovu EÚ, ktorá je pre Cyprus rovnako dôležitá. Krajina k tejto téme pripravuje v októbri konferenciu, na ktorej sa zúčastní aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Súčasťou agendy bude aj susedská politika EÚ a rozširovanie. “Rozširovanie predstavuje veľmi účinný nástroj transformácie. Myslím, že teraz je ten správny moment. Potrebujeme ho uchopiť a nedovoliť hospodárskej kríze, aby nám zabránila vo využití tohto nástroja, ktorý nás zblíži s krajinami západného Balkánu, Islandom a tiež s Tureckom,” uviedol veľvyslanec napriek tomu, že vzťahy Cypru s Tureckom sú dlhodobo napäté.

Ostrov je od roku 1974 rozdelený na dve časti – grécku a tureckú, keď v reakcii na grécky pokus o puč Ankara obsadila severnú časť ostrova. O pár rokov neskôr vznikla Severocyperská republika, ktorú však uznáva len Turecko. Grécka časť Cypru je členskou krajinou EÚ.

Turecko, kandidát na vstup do EÚ, sa od minuloročného leta vyhráža, že ak sa južný Cyprus ujme predsedníckej úlohy, Ankara zmrazí s EÚ vzájomné diplomatické vzťahy.

“Bilaterálna záležitosť s Tureckom nebude súčasťou nášho predsedníctva,” reagoval Korneliou. “Turecko neusiluje o nič, čo by malo niečo spoločné s cyperským predsedníctvom. Zvolilo si však túto politiku a je veľmi nešťastná,” uviedol.

“Nemali by sme zabudnúť, že geografia nič nemení. Viac európske Turecko nebude v záujme len Cypru, ale aj celej EÚ a bude to v záujme aj samotného Turecka,” vysvetlil. “Musíme však hrať podľa pravidiel hry. Veľké členské krajiny ako Nemecko tak hrajú a Turecko by malo robiť to isté,” dodal.

Veľvyslanec reagoval aj na špekulácie, ktoré sa týkajú možnosti, že ostrov požiada o medzinárodnú pomoc pre zlú finančnú situáciu bankového sektora. Pripustil to prezident Demetris Christofias, ako aj guvernér centrálnej banky Panikos Demetriades. Cyperské banky čelia problémom, pretože vlastnia veľmi veľa stratových gréckych dlhopisov. Aby štát zabránil krachu druhej najväčšej banky Cyprus Popular Bank, musí vláda získať 1,8 miliardy eur, čo je 10 % ročného HDP krajiny.

Verejné zdroje sú však vyčerpané po minuloročnom výbuchu v najväčšej elektrárni v krajine. Štát pre zlé hodnotenie nemá ani prístup na finančné trhy. Zatiaľ svoju situáciu riešil bilaterálne, o pôžičku požiadal Rusko.

„Cyprus skutočne čelí veľkému množstvu problémov v bankovom sektore pre ich angažovanosť na gréckom trhu s dlhopismi. Musíme ale najprv zistiť, či sme schopní naše banky rekapitalizovať. Ak nie, žiadosť o pomoc bude variantou. V tejto fáze však ešte nie sme. Musíme pár dní ešte počkať,“ vysvetlil veľvyslanec.

V prípade, že by krajina o pomoc požiadala, nebude to podľa jeho slov mať vplyv na predsedníctvo. „Nijak to s tým nesúvisí,“ uviedol a zároveň dodal, že si treba počkať na to, čo sa stane po gréckych voľbách 17. júna.

„To, čo sa stane v Grécku, bude mať vplyv na nás všetkých. Chceme, aby Grécko ostalo v eurozóne a myslím si, že to zvládne,“ uzavrel.

Ďalšie kroky:

  • 1. júl – 31. december 2012: Cyperské predsedníctvo
  • 1. január – 31. júl 2013: Írske predsedníctvo