Dalli chce žalovať Barrosa za nútenú rezignáciu

zdroj: EC

Komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa na svoju funkciu rezignoval minulý týždeň (16. októbra), po tom čo ho Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) usvedčil z prepojenia s maltským podnikateľov Silviom Zammitom, ktorý oslovil veľkú švédsku tabakovú spoločnosť Swedish Match s tým, že za 60 miliónov eur využije svoje kontakty s členom Európskej komisie, aby tak ovplyvnil pripravovanú reformu smernice o tabakových výrobkoch. Zverejniť by ju mali do konca tohto roka.

Konkrétne malo ísť o otázku zákazu vývozu žuvacieho tabaku z EÚ. Predaj žuvacieho tabaku (snus) je v EÚ zakázaný s výnimkou Švédska, ktoré si pri vstupe do únie vyjednalo výnimku.

OLAF tvrdí, že hoci neprebehla žiadna platba a nenašli sa presvedčivé dôkazy, že by bol Dalli do záležitosti priamo zaangažovaný, o udalostiach však vedel. Bývalý komisár všetko poprel, no napriek tomu sa rozhodol okamžite odstúpiť. Argumentoval tým, že nechce zaťahovať Európsku komisiu do hroziaceho škandálu.

V stredu však Dalli počas tlačovej konferencie spochybnil správu úradu OLAF a oznámil, že predsedu Európskej komisie bude žalovať za to, že ho donútil podať demisiu. Okrem toho poukázal, že tabakoví lobisti sa v uplynulých mesiacoch stretávali s rôznymi predstaviteľmi Komisie.

Dalli tvrdí, že nemal inú možnosť ako rezignovať, keďže by ho Barroso v opačnom prípade vyhodil. „Dvere boli otvorené, a buď by som cez ne vyšiel po svojich, alebo by ma cez ne vyhodili,“ vyhlásil.

Unáhlené konanie predsedu Komisie?

Podľa Lisabonskej zmluvy predseda Komisie môže požiadať o vylúčenie komisára. Bývalý komisár však tvrdí, že stále mu nevysvetlili fakty vyplývajúce zo správy úradu OLAF.

„Dalli má dnes pocit, že Barroso konal unáhlene, že ho požiadal, aby odišiel bez dostatočných dôkazov, len na základe „indícii“,“ vysvetlil pre EurActiv zdroj z prostredia európskych inštitúcií.

„Chcem očistiť svoje meno. Barrosovo rozhodnutie je veľmi vážne. Zničí moju budúcnosť a budúcnosť mojej rodiny. Nejde o to, aby som dostal späť svoju prácu. Chcem len, aby Barroso situáciu odčinil,“ vyhlásil Dalli.

„Mám informácie, že do pondelka večera kontrolný orgán, ktorý prehliada všetky správy úradu OLAF pred tým, ako sú zverejnené, stále neschválil správu spojenú s týmto prípadom. V skutočnosti časť obsahu nesedela,“ dodal.

Barroso Dallimu adresoval list, v ktorom ho vyzval, aby prestal spochybňovať legálnosť svojho odvolania. Ako vysvetlil, Dalli už minulý týždeň po oznámení zistení OLAF-u, slovne ponúkol svoje okamžité odstúpenie z funkcie. Dokonca ešte predtým, ako by v tejto veci zaujal stanovisko generálny riaditeľ právneho oddelenia Komisie. Barroso tiež poukázal, že podľa európskeho práva sa nevyžaduje písomné oznámenie o odstúpení a Komisiou zverejnená rezignácia sa považuje za neodvolateľnú.

Barroso Dalliho tiež napomenul za to, že poskytoval informácie o priebehu revízie smernice o tabakových výrobkoch. Indiskrétnosť vo vzťahu k portfóliu môžu podľa pravidiel, ktorými sa riadi Komisia, viesť k právnym krokom. Dalli by následne stratil nárok na dôchodok. Bývalý komisár však vyhlásil, že list nič nemení a poradí sa s právnikmi o podaní žaloby.

Rezignoval aj šéf dozorného výboru

Ako informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung odstúpil aj člen dozorného výboru OLAF pre porušenie procesných pravidiel. „Christiaan Timmermans rezignoval, pretože dostatočne neinformoval o detailoch Dalliho údajného prehrešku pred tým, ako informáciu posunul maltským úradom,“ píše denník. Podľa nemenovaného zdroja sa stolička trasie aj pod samotným šéfom úradu OLAF, ktorý už absolvoval interné vypočutie.

Ako píše EurActiv.com podľa zistení portálu sa Dalliho snažil ohľadom pripravovanej smernice o tabakových výrobkoch ovplyvniť aj nemecký politik Edmund Stoiber, ktorý je na čele skupiny Európskej komisie pre znižovanie administratívnej záťaže. Mal vraj lobovať v mene bavorského výrobcu šnupacieho tabaku.

Neistota ohľadom legislatívy

Po okamžitom odstúpení Dalliho predseda Komisie poveril dočasným riadením tohto rezortu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Kandidátom na uvoľnený post je šéf maltskej diplomacie Tonio Borg, ktorý sa pripravuje na vypočúvanie pred poslancami Európskeho parlamentu.

Ako povedal Šefčovič pre TASR podľa najoptimistickejších scenárov by sa Borg mohol ujať funkcie už koncom novembra alebo začiatkom decembra. Medzi jeho hlavné priority bude patriť predloženie práve kontroverznej protitabakovej smernice na schválenie.

Šefčovič podľa TASR tento týždeň počas stretnutia s europoslancami a s predsedami výborov pre životné prostredie a jednotný trh Európskeho parlamentu v mene Komisie uistil, že exekutíva urobí všetko pre to, aby sa protitabaková smernica dostala na stôl legislatívcov čo najrýchlejšie, a aby ju schvaľovali súčasní europoslanci v terajšom volebnom období.

Vyvrátil tak fámy, podľa ktorých bude z kauzy odvolaného eurokomisára ťažiť tabakový priemysel, ktorý sa snaží zabrániť prijatiu sprísnenej legislatívy.

(EurActiv/TASR)