Ďalší problém Junckerovej Komisie: Vágna Bratušek

Zdroj: European Parliament/ Flickr

Kandidátku na podpredsedníčku Komisie pre energetickú úniu Alenku Bratušek včera (6. október) vypočul výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín a výbor pre priemysel, výskum a energetiku.

Vo svojom liste ju budúcu predseda Komisie Juncker poveril koordináciou práce až 6 komisárov vrátane komisára pre boj proti zmene klímy a energiu, komisára pre dopravu a vesmír a komisárky pre vnútorný trh. Jej hlavnou úlohou má byť vytvorenie spoločného trhu s energiou, ktorý zvýši bezpečnosť dodávok a konkurencieschopnosť priemyslu.

Na otázku aké presné kontúry bude mať jej energetická politika, ktorá má zabezpečiť lacnú a bezpečnú energiu, Batušek odpovedala len veľmi všeobecne. „Potrebujeme cenovo udržateľnú energiu. Musíme znížiť spotrebu a závislosť na jednom dodávateľovi a diverzifikovať energetickú infraštruktúru.“

Podozrenie z korupcie

Viacero európskych poslancov od Bratušek vyžadovalo vyjadrenie k jej pochybnej nominácii na post komisárky. Podľa viacerých sa odchádzajúca premiérka Bratušek nominovala sama v posledný týždeň vo svojej funkcii. Vyšetrovanie Európskej komisie o etickosti tohto rozhodnutia bolo ukončené, kandidátka si však rozhodnutie doposiaľ neprevzala.

Predstavitelia  Transparency International Slovinsko tvrdia, že existuje vážne podozrenie z korupčného správania a konfliktu záujmov.

Nová slovinská vláda sa pokúsila stiahnuť kandidatúru nechcenej nominantky avšak bezúspešne.

Bratušek sa odmietla vyjadriť k otázkam európskych poslancov, či by sa vzdala funkcie v prípade, že vyšetrovanie ukáže že jednala neeticky.  

Budúcnosť kandidátky 

Bývalá slovinská premiérka svojím nevýrazným a bezobsažným vystúpením výbory nepresvedčila. Na väčšinu otázok poslanci dostali len vágne politické odpovede. Bratušek neponúkla víziu, konkrétne riešenia a ani jasné rozdelenie funkcií.

Najväčšia frakcia Európskeho parlamentu Európska ľudová strana (EPP) ako aj sociálni demokrati (S&D), Zelení a Európski konzervatívci a reformisti (ECR) sa nevyjadrili pozitívne k nominácii Bratušek na post podpredsedníčky Komisie pre energetickú úniu. Svoje konečné rozhodnutie sa rozhodli posunúť na dnes (7. október).

„Európska energetika si zaslúži viac ambícií,“ povedal pre EuropeanVoice Peter Liese, hovorca EPP v environmentálnom výbore. „Potrebuje silného komisára pre toto dôležité portfólio.  Odpovede pani Bratušek neboli vôbec konkrétne, v porovnaní napríklad s španielskym kandidátom Canetom.“

„Môže byť komisárkou, ale nie pre energetiku a určite nie podpredsedníčkou,“ dodal Matthias Groote, koordinátor S&D.