Ďalšie škótske referendum? Zabudnite

škótsko

zdroj: TASR

Britská vláda do roku 2020 nepomôže Škótsku pri organizovaní ďalšieho referenda o jeho odtrhnutí sa od Spojeného kráľovstva. Vyhlásil to dnes britský minister obrany Michael Fallon.

„Zabudnite na to,“ uviedol rezortný šéf pre denník The Herald, vychádzajúci v Škótsku.

„Škótska premiérka musí rešpektovať rozhodnutie svojich krajanov o zotrvaní Škótska v Spojenom kráľovstve z roku 2014, ako aj výsledky referenda, na základe ktorého Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie,“ povedal Fallon.

Väčšina Škótov vo vlaňajšom hlasovaní hlasovalo za zotrvanie v Únii.

 

Brexit náladu zásadne nezmenil

Práve výsledok júnového referenda za brexit vyvolal v radoch škótskej vlády obnovené snahy o vypísanie ďalšieho referenda o nezávislosti Škótska.

Podľa posledných prieskumov však nezávislosť stále podporuje menej ako polovica Škótov (približne 45 %). V roku 2014 hlasovalo za odtrhnutie od Británie 44 % Škótov

Mayová versus Sturgeonová

Britská premiérka Theresa Mayová v januári vyhlásila, že Londýn po odchode z Únie opustí jednotný trh a zavedie imigračné limity. Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová zareagovala predložením série návrhov týkajúcich sa pozície Škótska voči centrálnej britskej vláde vrátane možnosti, aby si Škótsko ako súčasť Spojeného kráľovstva zachovalo prepojenie na jednotný trh EÚ.

„Je Škótsko spokojné s tým, aby jeho budúcnosť bola diktovaná stále pravicovejšou britskou vládou, ktorá tu (v Škótsku) má len jediného poslanca, alebo je lepšie, aby sme našu budúcnosť vzali do vlastných rúk? Začína byť stále jasnejšie, že práve toto je voľba, ktorú Škótsko musí spraviť,” dodala Sturgeonová.