Dáni čelia kritike za manipuláciu kvót pri love rýb

FOTO: Pixabay

Dánska vláda je za manipulovanie s kvótami pri love rýb pod paľbou kritiky opozície aj enviromentalistov.  Aj napriek prázdninám v Bruseli sa ozývajú aj rozhorčené hlasy z Únie.

Dánsky národný úrad pre audit pred niekoľkými dňami zverejnil správu, ktorá informovala o zlom manažmente kvót ministerstvom životného prostredia a potravinárstva ešte zo začiatku milénia.

Spravovanie prevoditeľných kvót na rybolov ministerstvom nezabránilo obmedzeniu počtu takzvaných kráľov kvót. Ide o rybárske spoločnosti, ktoré vďaka chybám ministerstva vylovili z mora omnoho väčší počet rýb, ako bolo povolené.

Manipulácie v prevodoch kvót

V roku 2002 prešiel rybolov v Dánsku zmenou systému a zaviedli sa takzvané prevoditeľné kvóty, ktoré mali zabrániť nadmernému rybolovu. Podľa správy ale ministerstvo v novej štruktúre využívalo počas niekoľkých rokov nekompletné dáta a zároveň nesprávne registrovalo prevody kvót.

Po tom, ako sa do vyšetrovania zapojila aj dánska polícia, podnikla kroky aj vláda. Dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen presunul kompetencie v správe rybolovu z ministerstva životného prostredia a potravinárstva na ministerstvo pre rovnosť a Nordické partnerstvo. O kreslo prišli aj dvaja vysokopostavení úradníci.

Dánska opozícia však žiada ráznejšie kroky. Kvóty sa majú podľa nich rozdeliť nanovo a kontrolovať na mesačnej báze.

https://euractiv.sk/nazory/nazory/nelegalny-rybolov-eu-a-usa-nasli-spolocnu-rec-000084/

Mimovládna medzinárodná organizácia Oceana, ktorá pracuje na záchrane a ochrane oceánov v tejto súvislosti pripomenula, že Dánsko je jedným z najväčších prispievateľov k nadmernému rybolovu tresky v západnej časti Baltského mora a už dlhé roky presadzuje kvóty na oveľa vyššej úrovni, než sa vedecky odporúča.

Štúdia, ktorú organizácia publikovala v roku 2016 ukázala, že až 64 percent rýb v európskych moriach je v súčasnosti lovených v nadmerných množstvách. Situácia je najhoršia v Stredozemnom mori, kde úroveň nadmerného lovu dosahuje 94 percent, informoval dánsky portál The Local.

Vyjednávacia sila Bruselu

Dánsky škandál však otvára aj ďalší rozmer spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky, ktorá ale súvisí z Brexitom.

https://euractiv.sk/clanky/vzdelanie/konzumaciou-ryb-k-vyssej-inteligencii-018418/

Podľa denníka Politico sa dánski rybári spoliehajú na voľný prístup do britských vôd, z ktorých dokážu vyloviť v priemere až 40 percent svojich ročných úlovkov. Prístup im zabezpečuje aj dohoda o voľnom pohybe.

Odhalenie nesprávneho prerozdeľovania kvót by mohlo v konečnom dôsledku ohroziť vyjednávaciu silu, ktorú bude mať pri Brexite Brusel. Londýn totiž môže ďalej Dánov upodozrievať zo zavádzania a súčasný škandál použiť na zamedzenie prístupu dánskych rybárov po britskom vystúpení z Únie.