Dáni chcú presadiť zelený rast, ale musia prepustiť tisícky ľudí

Nečakaným úderom pod pás pre dánsku premiérku Helle Thorning-Schmidt, ktorá včera  (12.1.2012) slávnostne spustila dánske predsedníctvo stretnutím s predsedom Európskej komisie, bolo oznámenie najväčšieho svetového výrobcu zariadení pre veterné elektrárne. Očakáva, že v roku 2012 „celkovo 2335 zamestnancov bude nadbytočných“.

Najvyšší predstavitelia Dánska a tiež komisárka EÚ pre klimatické opatrenia Connie Hedegaard, tiež pôvodom z Dánska, sa na medzinárodnej scéne snažia presadzovať politiku zeleného rastu, avšak prvé veľké sklamanie prišlo z vlastných radov.

Vestas: Musíme znížiť náklady

Spoločnosť Vestas AS so sídlom v meste Aarhus oznámila, že z dôvodu následkov ekonomickej krízy jej výrazne klesol odbyt a firma musí prepustiť veľké množstvo ľudí, z toho 1300 priamo v Dánsku. O prácu by mohlo prísť aj 1600 zamestnancov v amerických pobočkách spoločnosti. V súlade so svojimi reštrukturalizačnými plánmi uviedla, že do konca roku 2012 chce znížiť svoje náklady odhadom okolo 150 miliónov eur. To by jej malo pomôcť zvládnuť požiadavky na medzinárodnom trhu v tejto oblasti podnikania.

Opatrenie tohto druhu bolo možné očakávať, keďže spoločnosť Vestas pred týždňom oznámila, že po odpočítaní všetkých minuloročných nákladov, budú zisky firmy za rok 2011 nulové. Firma zamestnáva v súčasnosti  20.400 zamestnancov vo viacerých krajinách sveta, pričom takmer štvrtinu z nich predstavujú v Dánsku.

Dánsko a EK: Stratégiu nemeníme

Premiérka novinárom priznala, že sa deň predtým dozvedela túto „veľmi, veľmi smutnú správu“. „Je to jedna z firiem, o ktorej sme si mysleli, že prinesie nový spôsob uskutočňovania aktivít,“ povedala. Stále si je však istá, že sú to práve investície do zelených technológií a energetickej efektívnosti, ktoré sú cestou z krízy.  Dánsko a Európa by preto podľa nej mali zostať svetovými lídrami v tejto oblasti.

„Nejdeme meniť svoju stratégiu a naďalej veríme, že investície do zelenej ekonomiky, do nových pracovných miest a do výskumu sú tou správnou cestou a sú dobré nielen pre Dánsko, ale aj pre celú Európu,“ povedala Thorning-Schmidt.
Predseda EK José Manuel Barroso reagoval, že síce nepozná presné ekonomické okolnosti tohto prepúšťania, ale dobre pozná spoločnosť Vestas. „Buďme úprimní, najpravdepodobnejšie je to odraz celkovej krízy, ktorú máme, nielen v Európe,“ uviedol s tým, že kríza zasiahla aj ďalšie sektory okrem zelených technológií.

Dodal, že ak Európa berie svoju agendu energetickej efektívnosti a podpory obnoviteľných zdrojov vážne, bude sa snažiť otvoriť v tejto oblasti nové trhy. „Je to krok späť, priznajme si to,“ povedal Barroso, ale doplnil, že by to Úniu nemalo odradiť od nastolených klimaticko-energetických cieľov.

V otázke, či dôjde k presunu niektorých pracovných miest do Číny, Barroso pripomenul pozitívnu stránku tejto situácie, a to, že Peking sa skutočne snaží napredovať v čistejších technológiách výroby elektriny.

„Ak chcete zachrániť planétu a bojovať proti klimatickej zmene, mali by ste byť šťastní, že aj iní venujú pozornosť tomuto spoločnému cieľu, ktorú mu dosiaľ nevenovali,“ uviedol predseda Komisie.

Finančná kríza a Maďarsko

Na tlačovej konferencii v Kodani premiérka uviedla, že predsedníctvo sa sústredí na to ako vyviesť EÚ z ekonomickej krízy, podporiť rast a pracovné miesta. Hlavnou témou bude aplikácia nový pravidiel pre znižovanie verejného dlhu a udržanie úrovne deficitu v snahe obnoviť dôveru trhov v eurozónu a hospodárstvo ostatných krajín EÚ.

„Disciplína je nevyhnutná, ale rast je tiež nutný,“ povedal Barroso. Predstavitelia EÚ budú o posilnení hospodárskeho rastu rokovať 29. januára.

Na otázku či nová maďarská ústava rešpektuje základné demokratické hodnoty EÚ predseda EK odpovedal:  „V prípade potreby využijeme všetky svoje právomoci, aby sme zabezpečili, že Maďarsko sa bude držať pravidiel, hodnôt a zásad  EÚ a som presvedčený, že to dosiahneme.“

Komisia v súčasnosti analyzuje prijaté zákony, pričom výsledky oznámi 17. januára.

(EurActiv/TASR)