Dánsko chce bližšie k Únii

Líder dánskej opozície a konzervatívno-liberálnej strany Venstre Lars Løkke Rasmussen sa v tomto zmysle vyjadril po prvýkrát počas návštevy v Nórsku, začiatkom augusta, pričom dodal, že o tom už súkromne hovoril s premiérkou Helle Thorning-Smidtovou.

„Prišiel čas, aby sme tieto výnimky vyriešili. Negatívne dôsledky, najmä v oblasti spravodlivosti sú tak urgentné, že by bolo nezodpovedné ďalej referendum odkladať. Podmienkou je ale široká podpora v parlamente a to je to, čo teraz ponúkam“, povedal expremiér pre denník Politiken.

Dánsko v súčasnosti využíva spolu štyri výnimky zo spoločných európskych politík:

  • v bezpečnostnej a obrannej politike,
  • občianskych veciach,
  • vnútorných veciach a spravodlivosti a 
  • hospodárskej a menovej únie

Rasmussen navrhuje, aby sa referendum o výnimke v oblasti spravodlivosti konalo spolu s eurovoľbami, v máji budúceho roka, prípadne spojilo s inou referendovou otázkou, ktorá krajinu čaká a týka sa vzniku spoločného európskeho patentového súdu.

Diskusiu pripúšťa o všetkých výnimkách okrem hospodárskej a menovej únie, kde sa nálada v Dánsku zatiaľ nemení a krajina o vstupe od eurozóny neuvažuje.

Dánsky minister spravodlivosti Morten Bødskov opakovane hovorí o nevýhodách stavu, kedy sa Dánsko nezúčastňuje spolupráce v rámci Europolu, policajnej spolupráce pri cezhraničných trestných činoch. Dánsko sa tiež obáva, že pri prebiehajúcom prehlbovaní európskej spolupráce v jadre EÚ bude vylúčené z dôležitých procesov.

Súčasná dánska vláda mala referendum o dvoch výnimkách vo svojom pracovnom programe naplánované na prvú polovicu mandátu. Premiérka ale od tohto prístupu ustúpila. Možnosť oživenia tejto témy aktuálne nekomentovala, rovnako ani novovymenovaný minister pre európske záležitosti Nick Hækkerup.

Súčasnú dánsku vládnu koalíciu, ktorá v roku 2011 vystriedala Rasmussenovu vládu tvoria sociálni demokrati, sociálni liberáli a sociálno-ľudová strana. Počítajú tiež s  podporou zelených.

Sofie Carsten Nielsen, ktorá je v koaličnej v strane sociálnych liberálov zodpovedná za európske otázky tvrdí, že signály sú „mimoriadne pozitívne“.

„Nikto nemá na zbavení sa výnimiek  väčší záujem ako sociálni liberáli. Je to pre Dánsko mimoriadne dôležité. Je na premiérke, aby rozhodla o dátume. My však na tom určite máme záujem. Počúvame veľmi pozorne čo Rasmussen hovorí.“

V parlamente sú politické strany naladené voči EÚ zväčša pozitívne. Verejná mienka je však skeptická.

Profesorka európskych štúdií z kodanskej univerzity Marlene Windová si preto myslí, že vláda si nemôže dovoliť vyhlásiť referendum bez podpory opozície.