Dánsko chce vetovať rozpočet, ak nebude mať rabat

foto: dánska premiérka Helle Thorning-Schmidt, zdroj: TASR

Premiérka svoje stanovisko odôvodnila tým, že dánska vláda už očakávaný rabat započítala do plánov daňovej reformy a bez neho by balík stratil ucelenosť. „Dostaneme náš rabat, a ak ho nedostaneme, potom budeme musieť využiť veto. Je to veľmi, veľmi jednoduché,“ uviedla včera (25. októbra) podľa agentúry Ritzau premiérka v parlamentnom výbore pre rozpočet.

Dánsko je jedným z najväčších čistých prispievateľov do rozpočtu EÚ, hoci ide o relatívne malú krajinu. V roku 2011 do rozpočtu prispelo na úrovni 2,12 miliardy eur. V mene EÚ zároveň vyzbieralo 437 miliónov eur z ciel a colných poplatkov. Štvrtinu z tejto sumy si ponechalo na pokrytie administratívnych nákladov.

Predstavitelia krajiny dlhodobo žiadajú zrušenie rabatov v prípade bohatých európskych krajín ako Veľká Británia, Nemecko, Holandsko či Švédsko. Dánski diplomati už minulý rok (EurActiv, 29/09/2011) upozornili, že ak sa rabatov nebude dať zbaviť, budú pre krajinu žiadať podobné úľavy.

Viacročný rozpočet však musí byť schválený jednomyseľne. Dánsko je už druhá krajina hroziaca vetom. Britský premiér David Cameron začiatkom mesiaca tiež avizoval, že je pripravený povedať viacročnému rámcu „nie“ v prípade, že nepôjde o „dobrú dohodu“ (EurActiv, 08/10/2012). Zároveň varoval, že budú prijaté opatrenia, aby migranti z EÚ nebrali prácu Britom.

Vyhlásenia premiérky uvítali najmä strany kritické voči EÚ. Liberáli však tvrdia, že to môže skomplikovať diplomatické pozície krajiny pri rokovaniach o rozpočte a že hrá veľmi riskantnú hru.

Lídri by o viacročnom finančnom rámci mali diskutovať na plánovanom novembrovom summite. Postoj Spojeného kráľovstva a Dánska však rokovania komplikujú. Po hrozbe britského premiéra okrem toho vôbec nie je isté, či sa nakoniec bude stretnutie budúci mesiac konať. Nemecká kancelárka Angela Merkelová trvá na tom, že ak Cameron nezmení postoj, stretnutie bude odložené.