Dánsko premiéra po voľbách asi nezmení

Krátka správa

Prieskumy verejnej mienky poukazujú na veľmi tesné rozdiely medzi Liberálmi a ich tradičným spojencom ultrapravicovou Dánskou ľudovou stranou na jednej strane a stredoľavou opozíciou na čele s najsilnejšou súperkou súčasného premiéra Helle Thorning-Schmidtovou. V tejto situácii by  mohla mať rozhodujúce slovo novovytvorená, stredo-pravá politická strana Nová Aliancia. Strana prisľúbila svoju podporu súčasnému premiérovi, ak splní jej základné požiadavky – vrátane uvolnenia prísnej imigračnej legislatívy.

Práve imigrácia patrila popri atribútoch sociálneho štátu k najdiskutovanejším témam trojtýždňovej predvolebnej kampane. Líderka opozície, Helle Thorning-Schmidtová je zástankyňou zníženia obmedzení pre uchádzačov o azyl. Podľa stredo-pravého premiéra by takýto krok urobil z krajiny “magnet pre utečencov”. Striktná imigračná politika je súčasťou programového vyhlásenia vlády od roku 2001.

Premiér vo svojej kampani vyzdvihoval veľmi rýchly ekonomický rast krajiny, vyrovnaný rozpočet a skutočnosť, že nezamestnanosť Dánska v súčasnosti dosahuje historicky najnižšie hodnoty. Líder opozície Helle Thorning-Schmidtovová prisľúbila zlepšenie úrovne škôl, centier sociálnej starostlivosti, zdravotníckych zariadení a sociálnych služieb. Zároveň varovala, že vládou navrhované zníženie daní by mohlo ohroziť sociálny systém. Dánsky sociálny systém je založený na vysokom stupni zdaňovania. Daň z príjmu sa pohybuje v rozmedzí 40%-65% a daň z pridanej hodnoty je na úrovni 25%.

Výsledky volieb by mali byť zverejnené ešte dnes pred polnocou. Na získanie väčšiny v 179-člennom jednokomorovom parlamente, ktorý sa nazýva Folketing, je potrebné obsadiť 90 kresiel. Predpokladá sa, že Anders Fogh Rasmussen bude vládu zostavovať aj po tretí krát, no ani víťazstvo opozície nemožno celkom vylúčiť. V každom prípade, zásadný obrat v smerovaní domácej a zahraničnej politiky Dánska sa neočakáva.