Davis: Obchodná dohoda? Ani EÚ si nemôže vyberať „hrozienka z koláča“

DShtHftWsAAU_Yh

Európska únia si podľa britského ministra pre brexit Davida Davisa nemôže vyberať, ktoré oblasti z ekonomickej spolupráce s Britániou ponechá a ktoré zo zoznamu vyškrtne. Napísal to v utorok pre anglický denník Daily Telegraph.

Rozhovory o obchodnej dohode po brexite sa majú začať v marci, rok pred plánovaným vystúpením Británie z EÚ. Davis v článku pre utorkové vydanie denníka Daily Telegraph opísal diskusiu o obchodnej dohode ako „hlboký a otvorený prieskumný dialóg s cieľom objaviť nový, vzájomne prijateľný bod rovnováhy v našom vzťahu“.

Dohoda šitá na mieru Británie

Britská premiérka Theresa Mayová niekoľkokrát zopakovala, že Británia chce opustiť jednotný európsky trh a colnú úniu. Odmieta však pristúpiť na dohodu o voľnom obchode s prijatím pravidiel EÚ, tak ako ju má Nórsko, ktoré nie je členskou krajinou EÚ.

Na druhej strane sa Británii máli aj obchodná dohoda, ktorú v roku 2016 EÚ uzavrela s Kanadou. Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) sa totiž nevzťahuje na obchod so službami, ale výhradne len tovar.

Barnier: Žiadne obchodné vzťahy šité na mieru Británie nebudú

Po brexite bude Británia čakať niekoľko rokov, kým dospeje k dohode o voľnom obchode s EÚ, myslí si hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

„Dohoda, ktorá by zahrňovala len niektoré oblasti našich hospodárskych vzťahov, pričom iné by ponechala stranou, je slovníkom európskych diplomatov „vyberanie hrozienok z koláča,“ napísal britský minister.

Davis tak narážal na frázu, ktorú v súvislosti s rokovaniami o obchodnej dohode používa hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, ale ktorú na nedávnom summite lídrov použil aj slovenský premiér Róbert Fico. Barnier niekoľkokrát zopakoval, že Británia si pri odchode z EÚ nemôže vyberať len najvýhodnejšie oblasti plynúce z členstva v európskom bloku.

Konečná dohoda by sa podľa Davisa mala okrem iného vzťahovať na tovar, poľnohospodárstvo a služby, vrátane finančných služieb, a mala by byť podporená pokračujúcou spoluprácou vo vysoko regulovaných oblastiach, ako sú doprava, energetika a výmena údajov.

Začlenenie finančných služieb do dohody však Barnier už v decembri označil za nereálne.

„Neviem ani o jednej obchodnej dohode, ktorá by bola otvorená pre finančné služby. Nič také neexistuje,“ vyhlásil Barnier na konci roku 2017.

Francúzsky politik rovnako odmietol špeciálny obchodný štatút pre mesto Londýn, na základe ktorého by hlavné mesto Spojeného kráľovstva mohlo obchodovať s EÚ bez obmedzení.

Vyjednávači Spojeného kráľovstva sú však odhodlaní brániť záujmy sektora finančných služieb, ktorý sa podľa odhadu lobistickej skupiny TheCityUK podieľa takmer 11 % na výkone ekonomiky.

Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola

Druhá fáza rokovaní bude ešte náročnejšia. EÚ sa bude s Londýnom dohadovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Dohoda o prechodnom období už v marci

Cieľom ministra Davisa je, aby sa obchodná dohoda vzťahovala na celý sektor služieb, od vysoko regulovaných odvetví, ako sú finančné služby, až po moderné, ako je umelá inteligencia.

To si bude vyžadovať dodržiavanie niektorých spoločných princípov, medzinárodných noriem, spoluprácu regulačných úradov a účinný mechanizmus riešenia sporov s primeranými prostriedkami nápravy, napísal Davis v článku. Snažil sa tiež zmierniť obavy EÚ, že po brexite môže dôjsť v Británii k uvoľneniu noriem. Britské spoločnosti by tak získali výhody a mohli by „podkopať pozície európskych konkurentov“.

Byť lacnejší ako Čína alebo podkopávať bezpečnostné normy, ktoré dávajú dôveru britskému tovaru, nie je cesta k prosperite, vyhlásil v tejto súvislosti Davis.

Britská vláda považuje analýzu ekonomických dopadov brexitu za „zbytočnú“

Minister britskej vlády pre brexit David Davis pritom niekoľko mesiacov tvrdil, že vláda skúma vplyv brexitu na 58 hospodárskych sektorov.

Čo sa týka rokovaní o prechodnom zhruba dvojročnom období po brexite, ktoré sa majú začať tento mesiac, Davis povedal, že by sa obe strany mali čoskoro dohodnúť, pričom marec ako termín na dohodu považuje za „realizovateľný“. V dlhodobom horizonte vyjadril optimizmus, že možno nájsť konečný kompromis, ktorý prinesie prospech obom stranám.

„Je možné nájsť úspešný výsledok a bez toho, aby sme ohrozili najdôležitejšiu prioritu nášho partnera: ktorou je integrita európskeho jednotného trhu,“ napísal.

Očakáva však, že diskusia o obchodných vzťahoch nebude „priamočiara“, ale naopak ju budú opäť sprevádzať „hromy a blesky“ tak ako v prvej fáze rokovaní.