Declan Ganley navštívil Bratislavu

Ambíciou Declana Ganleyho je vytvoriť v každej členskej krajine EÚ národnú pobočku strany Libertas, ktorá v Írsku ešte ako neformalizované hnutie viedla úspešnú kampaň proti Lisbonskej zmluve pred referendom v Írsku.

Podľa Ganleyho chcú so slovenskou Libertas kandidovať už v júnových eurovoľbách. Povedal to v rozhovore pre Hospodárske noviny. Nekonkretizoval zatiaľ žiadne mená perspektívnych kandidátov.

Najviac spoločných bodov má írsky podnikateľ s konzervatívnymi stranami (napr. KDS), ktoré rovnako kritizujú Lisabonskú zmluvu, pretože podľa nich berie rozhodovanie ďaleko od občanov a je nedemokratická.

„Aj korupcia v Bruseli je neuveriteľná. V čase hospodárskej krízy Európsky parlament odhlasoval 9,5-miliónovú dotáciu na stavbu solária a bazéna. Títo ľudia žijú na úplne inej planéte ako my,“ povedal ďalej v rozhovore pre HN.

Ganley bagatelizuje najnovšie prieskumy, ktoré hovoria o šanci pre Lisabon v opakovanom hlasovaní. Podľa neho, írsky denník Irish Times kladie otázky účelovo.

Trvá aj na skoršom vyhlásení, že neakceptovanie žiadosti o registráciu Libertas za celoeurópsku stranu zlyhalo na základe politického tlaku. Obvinenia z prepojenia na Pentagon a CIA sú podľa Ganleyho „vynálezom Daniela Cohna-Bendita“, vyjadril sa v rozhovore pre SME. 

Harmonizácia daní je stále v agende Bruselu a ustanovenie Lisabonskej zmluvy, ktoré hovorí o neférovej konkurencii, sa môže týkať aj daní, pokračuje pre SME.  

Ganely mal v Bratislave verejnú prednášku v Nádácii F. A. Hayeka.


Rozhovor s Declanom Ganleym si môžete prečítať tu.