Delegácia odpovede dostala, hovoria slovenské europoslankyne

Europoslankyňa Monika Smolková s europoslancom Vladimírom Maňkom v pléne Európskeho parlamentu (Smer-SD) [© European Union 2018/EP/ Mathieu Cugnot]

Monika Beňová a Monika Smolková nesúhlasia s interpretáciou svojich kolegov, podľa ktorých neboli slovenské orgány voči misii europarlamentu vyšetrujúcej podvody na agrodotáciách dostatočne ústretové.

Nie je pravda, že poslanci z Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) počas svojej kontrolnej decembrovej misie na Slovensku nedostali odpovede, na ktoré sa pýtali. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD, S&D) v súvislosti s utorňajším schválením správy tohto výboru o misii na Slovensku.

Smolková, ktorá je šéfkou slovenskej delegácie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente (EP), v rozhovore pre TASR pripomenula, že bola pozorovateľkou v misii CONT, ktorá mala za cieľ preskúmať situáciu malých farmárov po upozorneniach, že sú vystavovaní diskriminácii, krádežiam pôdy a násiliu.

Poslankyňa vyjadrila ľútosť, že jej kolegovia z EP v záverečnej správe použili veľmi subjektívne hodnotenie. Podľa jej slov nie je pravda, že by členov misie niekto nechcel informovať.

Europoslanci odporúčajú Slovensku ako prioritu pozemkovú reformu

Delegácia Európskeho parlamentu, ktorá sa zaoberala podvodmi s agrodotáciami na Slovensku, vypracovala správu so závermi. Bolo zrejmé, že delegácia nebola vítaná, hovoria  jej členovia.

„V posledný deň sme v Bratislave mali stretnutie so štyrmi špeciálnymi prokurátormi, ktorí hovorili, že prípady z východného Slovenska, vrátane fyzických útokov, sa vyšetrujú. Uistili nás, že nič nie je zametené pod koberec, ale že nie je to možné vyšetriť zo dňa na deň,“ opísala situáciu.

Smolková upozornila, že český europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý predstavil závery decembrovej návštevy delegácie výboru CONT zameranej na kontrolu čerpania eurofondov v agrosektore, to všetko vie, lebo to tiež počul.

„Ja som po tej misii na Slovensku mala dobrý pocit, že sme dostali všetky vysvetlenia a upozornenie, že sa všetko nedá naraz. Mnoho vecí sa urobilo pre nápravu, netvrdím, že nie sú chyby, tak ako v každom členskom štáte,“ dodala Smolková.

Upozornila tiež, že predstavitelia úradov SR mali záujem o názor europoslancov, hovorili o možných zlepšeniach, o tom, čo chcú urobiť, aby celý proces prideľovania finančných príspevkov v agrosektore bol transparentný a aby bola dôslednejšia aj kontrola. „Nebránili sa našim názorom ani žiadnym inováciám, prístupu a kontrolám. Nemala som ten pocit, že by nám niekto niečo nechcel vysvetliť, dovysvetliť či povedať. Na čo sme sa pýtali, na to sme dostali odpovede,“ zdôraznila Smolková.

Beňová: Robia si z toho individuálnu agendu

Jej stranícka kolegyňa Monika Beňová (Smer-SD, S&D) považuje za nekorektné, že niektorí slovenskí poslanci „z opozičných strán“ si v europarlamente na medializovaných prípadoch farmárov z východného Slovenska robia individuálnu agendu.

„Každý jeden prípad treba riešiť individuálne, preskúmať, ako to prebiehalo,“ povedala s odkazom na prípady na východe Slovenska.

Beňová tvrdí, že slovenskí europoslanci by mali hľadať skôr nejaké spoločné riešenie pre to, akým spôsobom bude upravená poľnohospodárska politika v rámci celej EÚ.

„Len tak vyťahovať niektoré prípady – tu nechcem spochybniť, že by nedošlo k nejakým škodám a nespravodlivosti – nie je riešením. To musia riešiť národné orgány. Pre nás v Európskom parlamente je riešenie hľadať silnú spoločnú možnosť, ako ochrániť poľnohospodársku politiku pred takýmito konaniami zo strany členských štátov, ale aj pred tým, ako je využívaná štátna pomoc v niektorých krajinách, a tým pádom sa konkurencieschopnosť našej krajiny znižuje,“ uviedla.

Beňová upozornila, že v rámci prebiehajúcich debát o podobe spoločnej európskej agropolitiky po roku 2020 treba nastaviť pravidlá, ktoré budú jednotné pre všetky členské štáty. „Treba jasne zadefinovať, že nie nejaký členský štát bude rozhodovať o tom, kto dostane príspevok a kto nie, ale že ten príspevok bude vynútiteľný po splnení konkrétnych kritérií. Keďže tomu teraz tak nie je, tak môže dochádzať k veciam, o ktorých teraz diskutujeme aj na Slovensku,“ dodala Beňová.

Zdechovský: Neboli sme vítaní

Český poslanec Európskeho parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP) na zasadnutí Výboru CONT povedal, že delegácia na Slovensku „nebola vítaná“, pričom spôsob vyjadrovania popredných predstaviteľov štátu označil za „hanbu“. Upozornil tiež na kontext návštevy – zavraždenie investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o údajnom zneužívaní agrodotácií.

Poukázal pritom na prípady, keď polícia nerieši napádanie poľnohospodárov na poliach i napriek prítomnosti dôkazov. Ďalším problémom je podľa neho nedostupnosť európskych dotácií pre malé a stredné podniky.

Členovia delegácie podľa Zdechovského dostali následne mnoho ďalších podnetov týkajúcich sa ďalších problémov s dotáciami, ktoré zatiaľ neboli prešetrené. „Európska únia by mala ukázať, že nie sme bezzubá mašina, že proste chceme tie veci vyšetriť. A to, čo sme videli na Slovensku, proste musí mať konkrétne následky.“

Slovenský europoslanec Ivan Štefanc (KDH / EPP) rovnako pre TASR povedal, že „členovia decembrovej misie skonštatovali, že ešte nikdy sa nestretli s tak odmietavým prijatím od orgánov členského štátu Európskej únie, ako tomu  bolo na Slovensku.“ Zdôraznil, že ide o európske peniaze, ktoré neputujú tam, kde by mali, a ich toky má výbor CONT za povinnosť skúmať.

Podľa jeho slov to, že sú tieto kontrolné aktivity Európskeho parlamentu dôležité a prinášajú výsledky, dokazuje aj fakt, že krátko po decembrovej návšteve europoslancov bola zverejnená informácia, že bývalá poslankyňa Smeru-SD Ľubica Rošková je obvinená zo subvenčných podvodov.

Europoslanci z výboru CONT navštívili Slovensko v dňoch 17.-19. decembra 2018, aby preskúmali využívanie poľnohospodárskych dotácií z fondov EÚ. Nadviazali na spoločnú misiu výboru CONT s Výborom EP pre občianske slobody (LIBE), ktorá sa uskutočnila v marci 2018 po smrti Kuciaka.