Delors: Francúzsko-nemecký motor potrebuje nakopnúť

Jacques Delors

Jacques Delors, považovaný za jedného z otcov európskej integrácie, prirovnáva súčasného francúzskeho prezidenta a nemeckú kancelárku k ich predchodcom.

Podľa Delorsa sa Jacques Chirac a Gerhard Schröder zhodli len na odpovediach „nein“ alebo „non“, napríklad pri navyšovaní rozpočtu EÚ. Avšak keď šlo o ambicióznejšie plány, pri dosahovaní hmatateľných iniciatív neuspeli, uviedol niekdajší predseda Komisie (1985-1994).

„[Chirac-Schröder] bola povrchná aliancia, tak povrchná, ako je podľa mňa aj tá medzi pani Merkelovou a pánom Sarkozym,“ povedal.

Ostatné dvojice nemecko-francúzskych lídrov boli podľa neho hybnou silou integrácie: „Všetci z nich zanechali v histórii Európy stopu, pretože v daný moment prekonali vzájomné predsudky v záujme európskej vízie. Preto bolo toto obdobie tak významné.“

Sklamane dodáva, že „odkedy odišli Mitterand a Kohl, každý sa oddal starým úlohám.“

Podľa bývalého predsedu Komisie francúzsko-nemecký motor potrebuje prestavbu „nie preto, že Francúzsko a Nemecko musia dominovať Európe,“ ale preto, že ich vzťah je jedným zo „stromov života“ Európy.

Napriek svojmu veku, 86 rokov, sa Delors aktívne zapája do činnosti svojho think-tanku Notre-Europe. V rozhovore naznačil, že je ochotný pomôcť v regenerácii pevných vzťahov medzi Parížom a Berlínom.

„Som silným obhajcom obnovy dialógu na všetkých úrovniach medzi Nemcami a Francúzmi. Je to podstata. A stále to treba robiť. Myslím, že sa o to budú musieť postarať mladšie generácie. A ja som pripravený podporiť to,“ vyjadril sa Delors.

Na otázku, či by takejto zmene napomohol návrat socialistov k moci v oboch krajinách, Delors, ktorého dcéra Martine Aubry je šéfkou francúzskych socialistov, odpovedal diplomaticky. Podľa neho by mali „mierne odlišnú víziu ekonomického a finančného riadenia Európy a toho, čo by sa mohlo uskutočniť na globálnej úrovni“.

Zdôraznil tiež, že globalizácia medzi občanmi šíri „strach až takmer teror“, čím naprieč Európou plodí populizmus a extrémizmus.

Celý rozhovor v angličtine nájdete na tejto linke.