Demokratickejšie eurovoľby alebo zvýhodňovanie vládnej strany v Poľsku?

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/PATRICK SEEGER]

Poľský Senát prijal zmenu zákona pre voľby do Európskeho parlamentu. To však môže priliať olej do ohňa v spore medzi Varšavou a Bruselom. Experti tvrdia, že novela môže nielen zabrániť menším stranám získať kreslá, ale je aj nezlučiteľná s legislatívou Únie.

Senát hlasoval o návrhu zákona v piatok (27. júla). Za hlasovalo 60 senátorov, proti 27. Prijatie návrhu odporučili v pondelok (30 júla) výbory Senátu pre ľudské práva, právny štát a petície, miestnu samosprávu a štátnu a legislatívnu správu.

V týždni pred hlasovaním bola novela volebného poriadku prijatá poľským Sejmom. Momentálne čaká návrh zákona na podpis prezidenta.

Minimálne traja europoslanci

Novela ustanovuje, že v každom volebnom obvode bude zvolený určitý počet europoslancov, minimálne však traja. Podľa senátorov vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) posilnia tieto zmeny zastúpenie jednotlivých okresov v Európskom parlamente.

Až doteraz sa hlasovanie v eurovoľbách uskutočňovalo podľa pomerného systému. Hlasy odovzdané jednotlivým stranám sa konvertovali na mandáty poslancov Európskeho parlamentu s použitím d’Hondtovej metódy. Až po stanovení počtu kresiel vo výboroch sa hlasy rozdelili medzi jednotlivé zoznamy kandidátov. Mandáty získali tí, ktorí dostali najväčší počet hlasov na týchto kandidátkach.

Zmena volebného zákonníka uvádza, že počet europoslancov zvolených v jednotlivých okresoch, by mal byť stanovený vopred.

Určí sa podľa jednotného štandardného zastúpenia vypočítaného vydelením počtu obyvateľov krajiny celkovým počtom zvolených poslancov v krajine. Následne – pre každý okres zvlášť – sa počet obyvateľov v danom okrese vydelí získaným kvocientom, ktorý predstavuje jednotnú štandardnú reprezentáciu.

V4 dáva prednosť megalomanským projektom pred čistou energiou

Politici v krajinách Vyšehradskej skupiny uprednostňujú tradičné zdroje energie ako uhlie a jadro pred obnoviteľnými alternatívami, ktoré vedú k energetickej sebestačnosti. Európska únia je dnes jediná, kto to môže zmeniť, píše ADA ÁMON.

Riešenie lepšie pre občana, nie pre vládnu stranu

„Som hlboko presvedčený, že (tento zákon) je spravodlivejší pre obyvateľov dotknutých regiónov. Nebudú existovať veci, ako putujúce kreslá. Každý okres bude mať aspoň tri mandáty. Verím, že toto riešenie je pre občana lepšie,“ povedal hovorca Senátu Stanisław Karczewski.

Ako odpoveď na tvrdenie, že nová vyhláška je v prospech vládnucej strany, Karczewski povedal, že „tento pozmeňujúci návrh nebol predložený kvôli PiS, ale „pre lepšie zastúpenie jednotlivých volebných obvodov“.

„Nestane sa, že by niekto nevedel, koľko kandidátov pochádza z daného okresu, pričom iné okresy by nemali žiadne zastúpenie,“ argumentoval. Karczewski zastáva názor, že novela povedie k demokratickejším voľbám.

Novela porušuje európsku legislatívu

Legislatívny úrad poľského Senátu ale varoval, že navrhované rozdelenie do volebných obvodov „povedie k tomu, že Poľsko bude jedinou krajinou v Únii, ktorej účinný volebný prah trikrát presiahne európske päť-percentné maximum“. Dosiahol by až 16,5 percenta.

Úrad tiež poznamenáva, že toto číslo bude po Írsku druhé najvyššie v Únii a že zmena prijatá v piatok (27. júla) môže byť považovaná za nezlučiteľnú s legislatívou Únie.

Maďarský sociológ: Maďarsko je mafiánsky štát. Poľsko má ešte plán B

Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.

Hovorca Senátu uviedol, že nesúhlasí s kritickým názorom legislatívneho úradu a nariadil vypracovanie ďalších znaleckých posudkov.

„Ilúzia“

Návrh skritizovala aj opozícia. Senátor Piotr Florek označil zmeny za nezlučiteľné s legislatívou Únie, pretože sa podľa jeho názoru novela odchyľuje od princípu proporcionality a zavádza príliš vysoký efektívny volebný prah.

Zdôraznil, že rozdelením Poľska do 13 okresov, v ktorých sa stanovia počty kresiel, sa päť-percentný prah zakotvený v zákone stáva „ilúziou“.

Pri práci na návrhu zákona sa senátor zo strany PiS Jerzy Czerwiński spýtal na presný dátum volieb do Európskeho parlamentu. Podľa volebného poriadku ho určuje prezident krajiny.

Vedúca národného volebného úradu Magdalena Pietrzaková odpovedala, že voľby sa uskutočnia 26. mája. „Volebné obdobie spadá na 23 až 26 mája. Podľa našich nariadení sa plebiscit môže konať len v nepracovný deň, takže to bude 26. máj,“ spresnila Pietrzaková.