Denník N – Fico: Ak Brusel nezačne riešiť dvojakú kvalitu, obmedzíme dovoz potravín

Premiér Robert Fico. FOTO: TASR

Už o niekoľko mesiacov by mohli zariadenia verejného stravovania povinne variť len zo slovenských potravín. Premiér Robert Fico (Smer) totiž pohrozil, že ak Európska komisia nezačne urýchlene riešiť otázku dvojakej kvality potravín predávaných pod tou istou značkou v rôznych štátoch EÚ, Slovensko zavedie dočasné jednostranné opatrenia.

Naznačil, že by nimi mohlo byť práve obmedzenie dovážaných potravín pre zariadenia verejného stravovania. Predpokladá, že by boli len načas, ako príklad uviedol, že na 6 mesiacov.

Aké urýchlené kroky od Európskej komisie očakáva, nepovedal.

Čítajte aj: Slovensko a EÚ siahajú po sóji ako ekologickej a strategickej plodine

Slovensko narazí na odpor

Uvedomuje si, že prípadný jednostranný krok Slovenska v spoločnom európskom priestore narazí na odpor Európskej komisie, pretože bude porušením európskych predpisov zaručujúcich voľný pohyb tovaru a služieb medzi krajinami EÚ.

No dodal, že Slovensko má právo usmerniť pohyb produktov vnútornou smernicou, ktorá bude platiť len na oblasť verejného stravovania.

Fico týmto vyhlásením reagoval na slabú aktivitu Európskej komisie pri riešení otázky dvojakej kvality výrobkov pre východoeurópske a západoeurópske trhy.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/potravinovy-apartheid-strednu-vychodnu-europu-trapi-kvalita-dovazanych-potravin/

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N