Denník N – Richard Sulík: Som slovenský nacionalista

richard sulík, reforma EÚ

Šéf SaS a europoslanec Richard Sulík. FOTO-TASR

V ktorom štáte by ste chceli žiť, ak vynecháme Slovensko?

Na Novom Zélande, v Austrálii. Aj keď ich teraz nepoznám do úplného detailu, austrálsky prístup sa mi pozdával napríklad aj k poľnohospodárstvu, teda žiadne dotácie. V otázke korupcie sa mi zasa pozdáva Dánsko.

Nový Zéland aj Austrália sú krajiny imigrantov, a sú aj liberálne, napríklad v postojoch voči ľudským právam sú dnes otvorenejšie ako vy. To by vám neprekážalo?

Práve naopak. Ja som ľudské práva nespochybnil, povedal som iba, že nemôžu mať všetci obyvatelia sveta rovnaké práva na Slovensku, napríklad právo voliť.

To sú politické práva.

To sú občianske práva. Som za to, aby Slovensko bolo ešte liberálnejšie, než je dnes. Je tu však otázka, za koho práva mám bojovať. A pre mňa sú občania Slovenska na prvom mieste. Veľké množstvo migrantov u nás znamená menšiu slobodu pre našich občanov. Alebo inak: dnešný počet migrantov v Nemecku obmedzuje slobodu Nemcov.

Väčšina Nemcov by dnes napriek tomu volila Martina Schulza alebo Angelu Merkelovú, ktorí sú za prijímanie migrantov.

Lebo nemajú koho iného voliť. Nemecký systém je veľmi ťažkopádny a sťažuje vznik nových strán. Preto chýba dostatočná alternatíva.

Majú tam protimigrantskú stranu AfD.

Lenže tá je príliš hnedá.

Prečo tak často zdôrazňujete svoj odpor proti prijímaniu imigrantov, keď na Slovensku zdieľa váš názor väčšina politikov a takmer žiadni tu nie sú?

Pretože chcem, aby to tak ostalo. Lebo ak tu raz budú, potom sa ťažko budú hľadať riešenia. Hovorím to preventívne. A zároveň súhlasím s tým, aby sme pomáhali utečencom, ale tam, kde sú.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webstránke Denníka N.