Digitálna agenda zostáva voľná. Zoberie ju Slovensko?

Zdroj: EK

Holandská politička a súčasná podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroes nebude podľa spravodajského servera DutchNews.nl do tretice kandidovať na post európskej komisárky.

Uplynulých 5 rokov bola zodpovedná za digitálnu agendu. Bývalá holandská ministerka dopravy a dvojnásobná eurokomisárka za Holandsko, svoje rozhodnutie zdôvodnila aj vysokým vekom.

„Uvedomujem si, že v mojom veku, hoci som zdravá, ďalších päť rokov v tejto funkcii by bolo veľa,“ povedala 72-ročná Kroesová. S verejnou činnosťou podľa vlastných slov nekončí, no mieni sa už venovať „iným úlohám“.

Súčasný mandát by jej mal vypršať koncom novembra. Vtedy by mala začať pôsobiť nová komisia, ktorej zloženie ovplyvnia výsledky nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu.

V novembri 2004, v prvom kabinete predsedu EK Josého Manuela Barrosa, sa stala v poradí deviatou holandskou komisárkou, keď bola poverená riadením rezortu pre hospodársku súťaž.

O päť rokov neskôr ju holandská vláda opäť delegovala do Bruselu a Barroso, v rámci svojho druhého mandátu, jej vo februári 2010 pridelil rezort digitálnej agendy a tiež post podpredsedníčky Európskej komisie.

Jedna z troch preferencií

Digitálnu agendu si ako jedno z portfólií vie predstaviť aj Maroš Šefčovič, ktorý podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica zostáva slovenským nominantom do novej Európskej komisie.

„Ak by som si mohol vybrať tak by som chcel silnejšie politicko-ekonomické portfólio, napríklad oblasť energetiky, vedy a výskumu alebo digitálnej ekonomiky“, povedal na diskusii s predstaviteľmi biznisu, ktorá sa konala 12. mája v Bratislave.

„Toto by boli oblasti, ktoré, ak by mi predseda Európskej komisie ponúkol, určite by som sa veľmi tešil“, dodal Šefčovič.

Digitálna agenda zahŕňa politiky, ktoré a týkajú rozšriovania rýchleho internetu, sietí novej generácie. Agenda zahŕňa celkovo 111 konkrétnych opatrení na európskej úrovni. Dotýka sa veľkých telekomunikačných spoločností aj malých start-upov.

Zápasí s komplexnými problémami, ako je ochrana autorského práva alebo ochrana osobných údajov v digitálnom prostredí.

V neposlednom rade sú to témy ako e-health či e-government.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.