Diplomati: Buď to bude pokojný summit, alebo hádka o úsporách a raste

Nemecká kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Hollande. Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Spingler

Dnes podvečer v Bruseli začne dvojdňový jarný summit Európskej rady. Už tradične sa bude venovať najmä ekonomickým otázkam. Hlavy štátov a vlád prediskutujú koordináciu hospodárskych politík v rámci tzv. európskeho semestra s dôrazom na fiškálnu konsolidáciu podporujúcu rast, obnovenie bežného úverovania ekonomiky, podporu rastu a konkurencieschopnosti, riešenie nezamestnanosti a sociálnych dôsledkov krízy a modernizáciu verejnej správy a tiež pokrok pri prehlbovaní hospodárskej a menovej únie. Slovensko bude zastupovať premiér Robert Fico.

Nie je tiež vylúčená diskusia o budúcom viacročnom rozpočte EÚ v nádväznosti na to, že jeho podobu, ktorá vzišla z februárového summitu, politické skupiny v Európskom parlamente včera odmietli (EurActiv, 13/03/2013)

Okrem summitu EÚ prebehne aj summit eurozóny. Podľa diplomatov nepôjde o krízové rokovanie. Témami bude aktuálna situácia, rokovací poriadok eurosummitov a nie je vylúčená diskusia o Cypre.

Podľa návrhu záverov lídri tiež podčiarknu časový rámec pre piliere bankovej únie. Najneskôr do júna 2013 má byť operačný rámec pre priamu rekapitalizáciu bánk z trvalého eurovalu a v rovnakom čase sa má dosiahnuť aj dohoda na smernici o záchrane a rezolúcií bánksmernici o schéme ochrany vkladov. V lete 2013 má Európska komisia predložiť návrh na jednotný rezolučný mechanizmus pre krajiny, ktoré sa zapojili do bankovej únie.

Diplomati vidia dva scenáre priebehu rokovaní. Buď pôjde o rýchle a pokojné stretnutie, alebo ideologickú výmenu názorov medzi krajinami trvajúcimi na prístupe nekompromisných úspor a tými, čo žiadajú flexibilnejší prístup s dôrazom na podporu rastu.

Túto tému s najväčšou pravdepodobnosťou otvorí francúzsky prezident François Hollande, ktorý žiada väčší dôraz na rast, kým najmä Nemecko tlačí na fiškálnu konsolidáciu. Francúzsko v stredu opäť upozornilo, že sa mu tento rok nepodarí naplniť konsolidačné ciele a že deficit s veľkou pravdepodobnosťou bude 3,7 %, ako odhadla Európska komisia.

Flexibilnejší prístup k dlhom a deficitom preferuje aj Veľká Británia. Londýn poukazuje, že dlh sa bez rastu splatiť nedá. Paríž podobne tvrdí, že výdavky podporujúce rast by nemali byť obmedzované, v opačnom prípade sa štáty zaseknú v bludnom kruhu, kde bude recesia spôsobovať ďalšie výdavkové škrty a tie opäť len prehĺbia recesiu.

Premiér Robert Fico sa na minulotýždňovej konferencii o budúcnosti výberu daní (EurActiv, 06/03/2013) vyjadril kriticky ku snahe opäť meniť pravidlá konsolidácie v Európe. „S výnimkami  nebudeme súhlasiť, ak sa má zmeniť tempo konsolidácie, musí to platiť pre všetky krajiny rovnako,“ zdôraznil.

Zároveň však pripomenul, že si si myslí, že ide o „diabolský plán“ a „ekonomický nezmysel“ ak má krajina šetriť a zároveň očakávať hospodársky rast a rast zamestnanosti. „Takto nejako je však nastavená medicína Európskej únie,“ konštatoval.

Podľa očakávaní diplomatov kancelárka Angela Merkelová lídrom pripomenie, že je dôvod, prečo existujú pravidlá pre verejný deficit a že sa musí pokračovať v dobrom hospodárení, aby sa zabránilo nestabilite na finančných trhoch, ktorá eurozónou otriasala tri roky a dotlačila ju na pokraj rozpadu.

Väčšina diplomatov sa  však prikláňa na stranu pokojného priebehu zasadnutia, bez zjednodušujúcej diskusie úsporné opatrenia verzus rast. Okrem toho, vzhľadom na blížiace sa septembrové nemecké voľby a taliansku snahu o sformovanie vlády, európski lídri nemajú veľký záujem preukazovať nezhody a vyvolávať nervozitu na trhoch.

„Ak sa niekto pokúsi otvoriť Pandorinu skrinku a povie, že EÚ by mala opustiť strategickú cestu, po ktorej šla doteraz, pretože v súčasnosti potrebujeme rast, nastane veľmi citlivá situácia, ktorú bude veľmi ťažké udržať pod kontrolou,“ povedal diplomat predstavujúci pravicovú vládu.

Avšak ani medzi všetkými socialistickými lídrami nie je veľká vôľa púšťať sa do konfliktu. Ako reagoval diplomat zastupujúci ľavicovú vládu, posledná vec, ktorú EÚ potrebuje, je spor úsporné opatrenia verzus rast. „Poďme si najprv splniť svoje domáce úlohy,“ uviedol. „Potom sa pozrieme na to, aký priestor je na opatrenia podporujúce rast,“ dodal.