Diplomati finalizujú írske záruky

Lídri EÚ prisľúbili isté konkrétne záruky írskej vláde minulý rok v decembri. Dublin na oplátku zopakuje neúspešné referendum o Lisabonskej zmluve.

Tieto záruky obsahujú – právo pre každú krajinu ponechať si komisára (pôvodne Lisabon zvádzal od roku 2014 zníženie počtu komisariátov, ktorých obsadenie bude medzi členskými krajinami rotovať), právne záväzný protokol o neutralite, o daniach a etických otázkach ako aj deklaráciu o právach pracovníkov.

Diplomatické zdroje pre EurActiv potvrdili, že kým znenie textu o komisároch a protokolov sa finalizujú, problematickou zostáva deklarácia o právach pracovníkov.

Hoci nie je právne záväzná, mnohé krajiny majú s jej textom problém, pretože sa obávajú komplikácií na národnej úrovni, najmä v čase rastúcej nezamestnanosti a recesie.

Kompromisné riešenie pravdepodobne bude, že text sa odvolá na v súčasnosti platné garancie, ktoré EÚ dáva pracovníkom, tvrdí zdroj.

Existuje ale obava, že takéto riešenie využijú "anti-lisabonskí" aktivisti ako dôkaz nečinnosti únie, obávajú sa diplomati.

  • Podpora pre zmluvu rastie

Prieskum verejnej mienky zverejnený tento týždeň ukázal, že 52 % opýtaných by za zmluvu v opakovanom referende hlasovalo „áno“ a 29 % respondentov by hlasovalo proti zmluve.

Právne záruky pre Írsko budú inkorporované do práva EÚ pri najbližšej zmene zmlúv, pravdepodobne s prístupovou zmluvou Chorvátska alebo Islandu.