Diplomatický maratón pred bratislavským summitom

Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Brexit

Angela Merkelová, Francois Hollande a Matteo Renzi počas tlačovej konferencie 27. júna 2016. Foto: TASR/ AP Photo/Markus Schreiber

Nemecká kancelárka, francúzsky prezident a taliansky premiér sa stretávajú dnes na ostrove Ventotene pri Neapole.

Miesto je symbolické. V roku 1941 tu vznikol základný dokument európskeho federalizmu Manifest z Ventotene (“Za slobodnú a zjednotenú Európu“), ktorého autormi sú Altiero Spinelli a Ernesto Rossi.

Talianskom hostené podujatie je len jedna z naplánovaných schôdzok, ktoré majú príbuznú tému: ako ďalej v EÚ?

Vo štvrtok (25. augusta) sa stretnú európski sociálno-demokratickí lídri vo francúzskom La Celle-Saint-Cloud. Francúzsky prezident Hollande sa stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom v Paríži.

Hollande a Merkelová sa vo dvojici zídu aj 2. septembra na večeri vo Švajčiarsku.

Grécky premiér Alexis Tsipras prizval lídrov tzv. “južnej periférie” plus Francúzsko na diskusiu o rozpočtovej a invetičnej politike na 9. septembra v Aténach.

Intenzita schôdzok súvisí aj s plánovaným neformálnym summitom v Bratislave 16. septembra. Na nej sa stretnú členské krajiny EÚ bez Veľkej Británie, ktorá sa v júnovom referende rozhodla z únie vystúpiť.

Bezpečnosť

Jednou z veľkých tém a politických cieľov pre budúcnosť únie sa čoraz viac stáva bezpečnosť.

Taliansko-nemecko-francúzskd trio lídrov dnes večeria na leteckej lodi Garibaldi. Ide najmä o vojenskú loď, ktorá sa využíva v rámci európskej misie Sophia v rámci boja proti prevádzačstvu ľudí cez Stredozemné more do Európy.

Všetky tri krajiny podporujú rýchle vytvorenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a radi by efektívnou kontrolou vonkajších hraníc znovu oživili Schengen v plnom rozsahu.

Jedným z návrhov je vytvoriť model podobný Schengenu aj pre lepšiu schopnosť odolávať teroristickýcm útokom.

Paríž podporuje Európsku komisiu v snahe o zavedenie systému podobného americkej ESTA. Európsky by sa mal volať ETIAS a umožnil by lepší skríning ľudí, ktorí vstupujú na európske územie.

Obrana

Trio sa bude venovať aj obranným otázkam. Pre zakladajúce krajiny EÚ sa táto téma s rozhodnutím Británie vystúpiť z EÚ stala aktuálnejšou. „Bez Británie strácame nejakú vojenskú kapacitu“, povedal zdroj z okolia francúzskeho prezidentského paláca. „Musíme sa tejto oblasti znovu venovať a posilniť ju“.

Až do britského referenda nebola pre Francúzsko európska strategická autonómia téma najvyššieho záujmu. Spoliehalo sa totiž na vlastný arzenál v spojení s úzkou spoluprácou s Britániou. Veľká Británia disponuje po Francúzsku druhou najväčšou armádou v Európe. Jej odchod bude teda v tejto oblasti citeľný.

Paríž a Berlín by radi videli viac investícií do výskumu a uvažujú o spoločnej investičnej schéme pre spoločné projekty v oblasti obrany.

Hospodárska integrácia

V oblasti hospodárskeho rastu dávajú Nemci a Francúzi dôraz na investície do digitálnej oblasti, čistej energie a udržateľného poľnohospodárstva. Od talianskej schôdzky sa ale neočakáva posun v téme politickej a ekonomickej integrácie v eurozóne.

Francúzsko však po britskom referende volalo po napredovaní v sociálnej a rozpočtovej harmonizácii v eurozóne.

Zdvojnásobiť Junckerov fond?

V hre je možnosť posilniť Európsky fond pre strategické investície (EFSI), tiež známy ako Junckerov fond alebo Junckerov plán.

Francúzsky prezident sa už pri inej príležitosti vyjadril, že by rád videl zdvojnásobenie objemu prostriedkov v ESFI. Nedá sa povedať, že by v tejto otázke bol medzi krajinami jednoznačný konsenzus.

Sú to najmä staré členské krajiny, ktoré sú schopné predkladať dostatočne kvalitné projekty na financovanie z EFSI. Novým členským krajinám sa už darí menej.

Veľkou témou ostáva, čo sa dá z úrovne EÚ urobiť pre mladých ľudí, najmä v otázke zamestnanosti. Európsky nástroj Záruka pre mladých je schémou, v rámci ktorej mladí ľudia do 25 majú mať istotu práce, stáže alebo ďalšieho vzdelávania. Aj tento program ale naráža na problém s efektívnosťou a financovaním.