Diskusia o budúcnosti EÚ: 1 750 akcií a 270 tisíc priamych účastníkov

Biela kniha o budúcnosti EÚ predstavila päť scenárov vývoja Únie v marci. FOTO: Pixabay

Biela kniha, ktorú predložila Európska komisia 1. marca, odštartovala medzi európskymi krajinami, politikmi, analytikmi i bežnými občanmi diskusiu o budúcnosti Únie.

Hoci Komisia ponúkla päť scenárov vývoja, v ktorej opisuje možné cesty budúcej Európy, Biela kniha diskusiu len otvorila.

„Cítim sa veľmi povzbudený, keď vidím toľko ľudí, ktorí sa zapájajú do diskusie o budúcnosti Európskej únie,“ uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/biela-kniha-o-buducnosti-eu-v-kocke/

„Píšete knihu histórie zajtrajška“

Juncker oceňuje mnoho pohľadov na tému a načasovanie považuje za „pozitívny moment, ktorý nás vedie vpred“. Svoj vlastný pohľad chce prezentovať už po letných prázdninách v septembri.

„Ste to vy, kto dnes píše knihu histórie zajtrajška,“ doplnil predseda Komisie na margo tých, ktorí sa mnohých diskusií na tému budúcnosti Únie zúčastňujú.

https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/rozpocet-eu-kolko-bude-stat-reformovana-unia/

Od marca sa po celej EÚ konalo už  viac ako 1 750 podujatí, organizovaných alebo podporovaných Komisiu, ktoré na diskusiu vytvorili priestor.

Podľa Komisie sa akcií zúčastnilo priamo už vyše 270 tisíc občanov.

Komentáre a podnety sa zaznamenávajú aj prostredníctvom online dotazníka. EK navyše predpokladá, že debata zasiahne až 30 miliónov Európanov.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/video-biela-kniha-rim-vyladovanie-eu-pokracuje/

Jadro je tretím z možných scenárov

Okrem „Pokračovania v súčasnom smerovaní“, Komisia núka aj ďalšie štyri scenáre: „Iba jednotný trh“, „Tí, ktorí chcú, robia viac“, „Menej, ale efektívnejšie“ a „Oveľa viac spoločne“.

O jednom zo scenárov možno hlasovať aj na sociálnej sieti. FOTO: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Hoci Komisia ponúkla na úvahy päť možností, debata najmä v strednej Európe sa v ostatnom období limitovala na diskusiu o takzvanom jadre Únie. Práve jadro nápadne pripomína tretí zo spomínaných scenárov Komisie, „Tí, ktorí chcú, robia viac“.

https://euractiv.sk/fokus/buducnost-eu/uz-aj-kiska-o-nom-hovori-ale-co-je-jadro-eu/

Svoj názor na scenáre plánuje Juncker prezentovať 13. septembra pri výročnom príhovore o stave Únie.

Prvé závery z debát sa očakávajú po decembrovom summite lídrov Európskej rady. Do júna 2019, kedy sa budú konať najbližšie voľby do Európskeho parlamentu, sa majú dohodnuté zmeny nastaviť.