Dombrovskis dostane portfólio obchodu, nová írska komisárka McGuinness finančnú politiku

Mairead McGuinness, nová írska eurokomisárka, ktorá bude zodpovedať za finančnú politiku. [Európsky parlament/Daina Le Lardic]

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v utorok predpoludním oznámila personálne zmeny v kolégiu komisárov, ktoré nastali po demisii doterajšieho eurokomisára pre obchod Phila Hogana.

Nová írska eurokomisárka Mairead McGuinness bude mať na starosti finančnú politiku Európskej únie a za európsku obchodnú politiku EÚ bude zodpovedať výkonný podpredseda Komisie Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

Hogan sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie po tom, ako sa v Írsku zúčastnil na večierku golfového klubu a porušil celoštátne opatrenia proti šíreniu pandémie SARS-CoV-2.

Von der Leyen následne vyzvala írsku vládu, aby jej predložila dvojicu kandidátov, muža a ženu. S oboma – Andrewom McDowellom, doterajším podpredsedom Európskej investičnej banky, a Mairead McGuinness, podpredsedníčkou Európskeho parlamentu – sa šéfka Komisie stretla v pondelok (7. 9.) v Bruseli.

„Obaja prejavili odhodlanie pracovať v Európskej komisii a spĺňali požadované kritériá na komisárov. Majú bohaté skúsenosti so záležitosťami EÚ,“ opísala von der Leyen pondelňajší „výsluch“ oboch kandidátov. A dodala, že Európsky parlament a Európsku radu žiada o schválenie McGuinness za nového člena svojho pracovného tímu.

Eurokomisár pre obchod Phil Hogan odstupuje z funkcie

Írsky eurokomisár Phil Hogan, ktorý je v exekutíve EÚ zodpovedný za obchodnú politiku, odstupuje zo svojej funkcie po tom, čo porušil írske predpisy zavedené proti šíreniu pandémie nového druhu koronavírusu.

„Mairead McGuinness bude mať na starosti finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov. Ako europoslankyňa od roku 2004 a prvá podpredsedníčka europarlamentu má významné politické skúsenosti s európskymi záležitosťami. Táto skúsenosť je kľúčová pre riadenie rezortu finančnej politiky a naplnenie ambícií v oblasti prechodu na digitálne a klimaticky neutrálne hospodárstvo,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie v oficiálnom prejave.

Von der Leyen zároveň spresnila, že Dombrovskis aj napriek „odobratiu“ doterajšej finančnej agendy bude spolu s eurokomisárom pre hospodárstvo Paolom Gentilonim zástupcom eurokomisie v Euroskupine (združení ministrov financií eurozóny).

Presunutím dôležitého portfólia na iného komisára musela von der Leyen urobiť zmeny vo svojom tíme, zároveň sa však snažila zachovať rovnováhu rozloženia síl podľa politických rodín (ľudovci, socialisti a liberáli), rodovej príslušnosti a zemepisného rozčlenenia Únie, ktorú zaviedla vlani pri zostavovaní eurokomisie.

Podľa týždenníka Politico mal veľký záujem o rezort obchodu belgický eurokomisár Didier Reynders, zodpovedný za oblasť spravodlivosti. Ten je však z politickej skupiny liberálov a rezort obchodnej politiky si vlani vybojovala Európska ľudová strana (EPP), ktorá sa tejto vplyvnej pozície nechce vzdať.

Nová írska eurokomisárka musí ešte prejsť vypočúvaním pred príslušným pracovným výborom Európskeho parlamentu.