Donald Tusk to uhral s výsledkom 27:1

Staronový predseda Európskej rady Donald Tusk (AP Photo/Alastair Grant)

Donald Tusk obhájil post predsedu Európskej rady. Na sociálnej sieti Twitter o tom ako prví informovali luxemburský premiér Xavier Bettel a belgický premiér Charles Michel.

Tuska na poste tzv. europrezidenta podporili všetky členské štáty s výnimkou Poľska, uviedol na Twitteri český premiér Bohuslav Sobotka.

Poľsko odmietalo podporiť Tuska, hoci je Poliak, a navrhlo ako protikandidáta europoslanca Jaceka Saryusza-Wolského.

Tusk na sociálnej sieti napísal: „Ďakujem, že ste mi držali palce, a za srdečnú podporu. To pomohlo!“

Slovensko stálo za Tuskom

Slovensko tiež odmietlo poľskú snahu Tuska nahradiť. Premiér včera naznačil, že by to mohlo znamnať, že región (V4) túto pozíciu na ďalšie obdobie stratí.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/polsko-proti-vsetkym-tuska-asi-zvolia-aj-napriek-nesuhlasu-varsavy/

 

 

Čo robí Tusk?

Funkčné obdobie predsedu Európskej rady je 30 mesiacov. Tusk tak bude vo funkcii do konca novembra 2019. Europrezident má na starosti vedenie a prípravu summitov Európskej rady, teda stretnutí prezidentov a premiérov členských štátov.

Jeho úlohou je dosahovať konsenzus a jednotné stanovisko členov Únie. Okrem toho reprezentuje Úniu na medzinárodných summitoch, zvyčajne spolu s predsedom Európskej komisie.

Úrad stáleho predsedu Európskej rady vznikol v roku 2009 po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy. Prvé dve funkčné obdobia, teda celkovo päť rokov, funkciu zastával belgický expremiér Herman Van Rompuy. V roku 2014 ho nahradil Donald Tusk, ktorého dnes lídri členských štátov opäť zvolili do úradu.