Dopadne Smer ako Fidesz? Otvorený list volá po vylúčení z frakcie eurosocialistov za spoluprácu s fašistami

Fico a Marian Kotleba z ĽSNS boli výraznými tvárami protivládnych protestov zo 17. novembra 2020. [Facebook Roberta Fica]

Monika Beňová aj Robert Fico obvinenia odmietajú. Podľa Uhríka z Hnutia Republika ale bude protest spoločný, pri rokovaní podľa neho dokázali prekonať „drobné“ rozdiely. Európski socialisti už v minulosti členstvo Smeru pozastavili za vstup do koalície s SNS.

Spolupráca s fašistami ide proti hodnotám sociálnej demokracie. Európski socialisti by teda mali zo svojich radov vylúčiť stranu Smer-SD aj jej europoslancov.

Hovorí to otvorený list, ktorý podpísalo osem slovenských europoslancov. Adresovali ho vedeniu frakcie aj európskej politickej strany.

Spúšťačom tejto iniciatívy má byť septembrový protest v Košiciach. Smer-SD sa bráni, že na ňom so žiadnym politickým hnutím nespolupracujú.

Europoslanec a predseda Hnutia Republika Milan Uhrík (zvolený za ĽSNS, nezaradený) ale koncom júla o proteste hovoril ako o „spoločnom“. Rozdiely medzi jeho hnutím a stranou Smer-SD dokonca označil iba za „drobné“.

„Aj maďarskí europoslanci z Fideszu čelili následkom za konanie Viktora Orbána,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko iniciátor listu Martin Hojsík (PS, RE).

V europarlamente sa tento rok naozaj udiala podobná situácia, kedy poslanci z Fideszu prišli o svoj európsky domov. Nový teraz hľadajú v spolupráci s európskou krajnou pravicou.

Europoslanci za Smer sa zdržali hlasovania o odsúdení Ruska

Európsky parlament veľkou väčšinou prijal uznesenie, ktoré volá po vyhostení ruských diplomatov zo všetkých členských štátov a v prípade invázie Ukrajiny aj po zastavení dovozu ruského plynu a ropy. Europoslanci za Smer-SD s vyhostením nesúhlasia, preferujú dialóg.

Žiadna spolupráca alebo prekonanie drobných rozdielov?

Signatári listu žiadajú o vylúčenie strany aj z europarlamentnej frakcie Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) aj prepojenej Strany európskych socialistov (PSE).

V jadre výzvy je protest, ktorý sa má uskutočniť 1. septembra v Košiciach. List hovorí, že členovia strany Smer-SD sa počas neho chystajú „stáť na jednom pódiu a spoločne bojovať proti očkovaniu“ spolu so stranami ĽSNS a Hnutie Republika.

Tie list označuje za fašistické a pripomína, že v minulosti spochybňovali odkaz Slovenského národného povstania, ktorého pamätný deň je iba dva dni pred organizovaným protestom.

Ak by európski socialisti výzve vyhoveli, europoslanci za Smer-SD Monika Beňová a Miroslav Číž by prišli o svoju frakciu. Museli by si nájsť novú alebo riskovať zníženie svojho vplyvu.

Pre prácu europoslanca je totiž európska frakcia oveľa dôležitejšia, než jeho slovenská politická strana. Frakcie nominujú poslancov do vedenia výborov a rozhodujú aj o tom, kto sa stane spravodajcom alebo tieňovým spravodajcom legislatívy.

Na vedení S&D by tiež bolo rozhodnutie, či vyvodiť politickú zodpovednosť aj voči europoslancovi Robertovi Hajšelovi, ktorý bol zvolený na kandidátke strany Smer-SD, ale nie je jej členom.

„Smer-SD nespolupracoval a nikdy sa ani nebude podieľať na spoločných aktivitách s extrémistickými stranami,“ reagovala na výzvu Beňová. Výzvu považuje za „prvoplánový pokus o zviditeľnenie sa“.

Podobne reagoval aj predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorého rétorika sa podľa listu „čoraz viac približuje ku krajnej pravici“.

Fico odmietol, že by na organizovaní protestnej akcie v Košiciach spolupracoval s hocijakou ďalšou politickou stranou.

Líder Hnutia Republika Milan Uhrík ale koncom júla hovoril niečo iné.

„Dohodli sme sa s Robertom Ficom na spoločnom masovom proteste,“ napísal europoslanec na Facebook. Dodal, že s Robertom Ficom „dokázali rokovať“ a „prekonať drobné rozdiely“.

Robert Fico ale toto vyhlásenie označil za nepravdivé a tiež poprel, že budú protestovať proti očkovaniu. Pri pozývaní na protest ale pripomínajú účasť ich poslanca Ľuboša Blahu na proteste proti pandemickým opatreniam pred parlamentom a odmietajú „akúkoľvek diskrimináciu z dôvodu, že občan sa rozhodne očkovanie nepodstúpiť“.

Slovensko má najmenej europoslancov z vládnych strán v Únii (INFOGRAFIKA)

Zo 14 slovenských europoslancov sú iba dvaja z vládnych politických strán. Ide o Petra Polláka z OĽaNO (EPP) a Eugena Jurzycu zo strany SaS (ECR). Slovensko je v tejto metrike na úplnom chvoste Európskej únie.

Pozastavené kvôli SNS, hrozba kvôli vyhláseniam o migrantoch

Hojsík tiež vyzdvihuje, že sa pod list podpísalo osem europoslancov naprieč politickým spektrom. Okrem ďalšieho iniciátora Michala Šimečku (PS, RE) sa zapojila aj bývalá politička SaS a nová členka frakcie Obnovme Európu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Pod list sa podpísali aj všetci piati europoslanci z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP). Sú to europoslanci zo Spolu Michal Wiezik a Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec a Miriam Lexmann z KDH a Peter Pollák z OĽaNO.

Okrem europoslancov zvolených za Smer a ĽSNS, ktorých sa list týka, teda výzvu nepodpísal iba europoslanec Eugen Jurzyca (SaS, ECR).

Európski socialisti pritom už v roku 2006 na desať mesiacov členstvo Smeru pozastavili. Vtedy bola dôvodom koaličná spolupráca s SNS. Členské strany európskych socialistov sa totiž musia vyhýbať spolupráci s nacionalistickými a xenofóbnymi stranami.

Vylúčenie hrozilo strane aj v roku 2015 za vyhlásenia Roberta Fica v súvislosti s migračnou krízou.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner