Dôvera Slovákov v Úniu je najvyššia za desať rokov

Vlajky SR a EÚ pred budovou národnej rady. [TASR/Jaroslav Novák]

Európskej únii dôveruje 50 percent Slovákov, naposledy bol takýto výsledok v roku 2011. Najnovší eurobarometer tiež ukázal, že Slovensko je spomedzi členských štátov tretie najmenej spokojné s vládnym riadením pandémie. 

Dôvera v Európsku úniu stúpla. Na Slovensku dokonca na najvyššiu úroveň od roku 2011, inštitúcii verí už 50 percent Slovákov. Hovorí to najnovší prieskum eurobarometra, ktorý zhromažďoval verejnú mienku medzi februárom a marcom tohto roka.

Je to výrazný posun od predchádzajúceho prieskumu z augusta 2020. Vtedy Európskej únii dôverovalo iba 45 percent Slovákov. Naopak, 46 percent jej nedôverovalo, čo je o dve percentá viac, než túto jar.

Dôvera v Úniu bola naposledy na Slovensku vyššia v máji 2011, kedy jej verilo 60 percent Slovákov. V októbri tohto roku padla vláda Ivety Radičovej po hlasovaní o navýšení eurovalu v kontexte gréckej dlhovej krízy. O mesiac neskôr eurobarometer nameral prepad dôvery na 48 percent.

Zdroj: Eurobarometer 94

Rastie v Portugalsku, klesá v Poľsku

V úvode roka 2021 Únii dôveruje 49 percent jej občanov, čo je najlepší výsledok od jari roku 2008. Posledný eurobarometer ukázal, že dôvera v EÚ šla nahor až v 23 členských štátoch. Najvýraznejšie v Portugalsku, kde od minulého leta stúpla o 22 percentuálnych bodov. Portugalsko momentálne predsedá Rade Európskej únie, v lete ho vystrieda Francúzsko.

Dôvera poklesla iba v troch krajinách. Najviac, o šesť percentuálnych bodov, šla dolu v Poľsku. Európska komisia už krajinu druhýkrát zažalovala za porušovanie právneho štátu, najmä ohľadom justičnej reformy, ktorá aj podľa generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ ohrozila nezávislosť súdnictva.

Zdroj: Eurobarometer 94

S riadením pandémie sú Slováci nespokojní

Výrazne, až o osem percent, tiež stúplo negatívne hodnotenie stavu národnej ekonomiky. Za zlý ho považuje 82 percent Slovákov. Je to siedmy najpesimistickejší pohľad spomedzi členských štátov, priemer je na 69 percentách. V Grécku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku hodnotí hospodárstvo negatívne viac ako 90 percent obyvateľov.

Tematicky stále dominuje téma koronavírusu. Za najväčšie problémy považujú obyvatelia EÚ zdravotníctvo, ekonomickú situáciu a verejné financie.

Slovensko z trendu mierne vybočuje. Na treťom mieste skončila imigrácia, ktorú za najväčší problém považuje 26 percent Slovákov.

V otázke spokojnosti s vládnymi epidemickými opatreniami patria Slováci medzi nespokojných. Až 75 percent obyvateľov nie je stotožnených s prístupom slovenskej vlády k riešeniu pandémie. Je to tretí najhorší výsledok spomedzi členských štátoch. Horšie na tom sú iba Česi s 76 percentnou nespokojnosťou a Lotyši s 79 percentami. Naopak, najlepšie hodnotia národné epidemické opatrenia Dáni so 79 percentnou spokojnosťou.