Dôvod zostať v Únii? Životné prostredie, vyhlasujú odporcovia brexitu

Premiér David Cameron vedie kampaň proti Brexitu. Zdroj: TASR

Bývalý minister životného prostredia a prominentný konzervatívny politik Lord Deben sa na podujatí venovanom recyklácii rozhodne postavil za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Pripomenul, že v 90. rokoch minulého storočia bola Británia označovaná za „chorého muža Európy“. On začal vtedy podporovať spracovávanie odpadov.

Kampaň pred júnovým referendom o brexite nabrala „zelený“ rozmer. Niektorí kritici britského členstva v EÚ majú blízko ku kritikom klimatických politík. A odborníci varujú, že úroveň ochrany životného prostredia sa môže po vystúpení Británie znížiť – na ostrovoch aj na kontinente.

Tlak Bruselu

„Bol to tlak EÚ, ktorý nás dostal do postavenia, ktoré máme teraz. A my sme tlačili ostatných kolegov, aby robili veci, v ktorých sme lepší my,“ vyhlásil Lord Deben na minulotýždňovom podujatí portálu letsrecycle.com.

Lord Deben bol ako John Gummer britským ministrom životného prostredia za Konzervatívnu stranu v rokoch 1993 – 1997. Teraz je členom Snemovne lordov.

Tvrdí, že firmy budú môcť lepšie ovplyvňovať tvorbu európskej legislatívy, ak bude členstvo pokračovať. „Ak budeme mať vlastné regulácie, stále budeme musieť mať aj bruselské pre všetko, čo vyvážame,“ pripomenul exminister.

O odpade o nás bez nás

„My sme závislí od vývozu. Nechcem, aby legislatívu tvorili pre nás bez nás. Zostať vonku a poslúchať bez toho, aby sme sa mohli vyjadriť, je najhoršie možné postavenie,“ tvrdí konzervatívny politik.

To sa podľa exministra, ktorý pracoval na zdanení skládok, týka aj odpadového hospodárstva. Návrh európskych opatrení o obehovom hospodárstve navrhli podľa Lorda Debena teoretici a vyžadujú si úpravu.

Čítajte aj: EÚ stanovila nové ambiciózne recyklačné ciele

Briti sa k členstvu v EÚ vyjadria vo všeľudovom hlasovaní 23. júna. Tábor stúpencov zotrvania má podľa najnovšieho prieskumu inštitútu ORB 13-percentný náskok pred táborom bojujúcim za odchod.

Spoločné názory, spoloční sponzori

Kampaň pokračuje aj na environmentálnych témach. Portál EurActiv.com upozornil, že lídri kampane „Vote Leave“ spochybnili, že človek spôsobuje klimatické zmeny.

Bývalý starosta Londýna Boris Johnson v roku 2013 pre denník Telegraph napísal, že sneženie podkopáva tvrdenia o klimatických zmenách.

Ďalší stúpenec „nie“, Michael Gove, ktorý je bývalým ministrom školstva zase postavil proti zaradeniu klimatických zmien do školských osnov. Kritizoval vtedy „aktivizmus“ niektorých učiteľov.

Lord Nigel Lawson, posledný z trojice lídrov kampane za brexit, je známym klimatoskeptikom. Založil Global Warming Policy Foundation,  ktorá síce odmieta, že by bola „anti-environmentálna“, hlási sa však k „pozitívnym efektom“ globálneho otepľovania.

Klimatoskeptici a euroskeptici majú podľa portálu EurActiv.com niektorých spoločných donorov.

Brexit ovplyvní klimatickú politiku EÚ

Hoci zelené otázky v kampani pred júnovým plebiscitom zatiaľ príliš nerezonovali, členstvo v EÚ a životné prostredie spolu úzko súvisia. „Analýza 700 akademických publikácií ukázala, že celkové dopady členstva v EÚ na životné prostredie boli do veľkej miery pozitívne,“ napísali vedci Viviane Gravey, Andrew Jordan a Charlotte Burns pre portál EurActiv.com.

Vedci viedli tím 14 výskumníkov, ktorý prišiel k podobným záverom ako pred nimi Komisia Dolnej snemovne pre environmentálny audit a tiež mimovládny Inštitút pre európsku environmentálnu politiku.

Dôsledky brexitu je podľa odborníkov ťažké predpovedať. Závisieť budú aj od podmienok vystúpenia britských ostrovov z Únie. Doma sa podľa nich môžu prejaviť nižšími štandardmi.

Vystúpenie z EÚ by však podľa komentáru malo vplyv aj na európske klimatickú, poľnohospodársku a rybnú politiku. Od roku 2008 je Británia zástancom ambicióznych zelených a klimatických opatrení.