Druhá správa o právnom štáte europoslancov sklamala

Komisárka Jourová počas predstavenie správy oznámila aj termín, po ktorom požiada o sankcie pre Poľsko. [EC/Christophe Licoppe]

Členom europarlamentu v dokumente chýbajú odporúčania na vyriešenie problémov, termíny na ich splnenie a vytýčenie následkov. Správa opakujúca známe fakty podľa nich nenaplní svoj potenciál. 

Európska komisia pri zverejňovaní druhej správy o právnom štáte zdôrazňovala, že sa jedná iba o jeden z nástrojov na jeho ochranu. Fakt, že objektívne popisuje situáciu vo všetkých členských štátoch, mal byť jej prednosťou.

Europoslanci ale na správu reagujú kriticky.

„Dnes už iba zhodnotiť stav nestačí,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Šimečka (PS, RE). „Iba povedať, že sa situácia nelepší, bez jasne vyplývajúcich krokov, je veľmi bezzubé.“

Pochvala za zatýkanie, výčitka za slovné útoky na novinárov

Správa sa zameriava na štyri oblasti – súdne systémy, boj s korupciou, slobodu médií a demokratický systém bŕzd a protiváh.

Podpredsedníčka Komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová vyzdvihla, že ide o nástroj prevencie. „Druhé vydanie je dôkazom toho, že členské štáty sú schopné pokroku,“ povedala Jourová.

Správa vyzdvihla slovenské reformy v oblasti justície, napríklad ustanovenie Najvyššieho správneho súdu a transparentné zvolenie generálneho a špeciálneho prokurátora. Tiež oceňuje nový systém zaisťovania majetku a zatýkanie vysokopostavených korupčníkov.

Jourová však označila pokrok v mnohých členských štátoch za „nerovnomerný“.

Právny štát: Každý má priestor na zlepšenie. Niektoré štáty viac ako iné

Správa Európskej komisie pomenováva trendy aj hlavný vývoj vo všetkých členských štátoch. Na Slovensku si všíma potrebnú reformu justície, kapacity Špeciálnej prokuratúry a NAKA či netransparentnosť vlastníctva médií.

„Existujú dôvody na vážne obavy, najmä pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva. Navyše v posledných mesiacoch boli zavraždení dvaja novinári, čo je neprípustné,“ povedala Jourová.

Slovensko správa kritizuje napríklad za slovné útoky od verejných činiteľov na aktivistov a občiansku spoločnosť a znižovanie financovania pre organizácie podporujúce rodovú rovnosť.

„Európska komisia si všimla, že naši politici ani po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nezmenili rétoriku,“ komentuje slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP).

Správa sa však pri tejto kritike vyhýba zachádzaniu do podrobností. Spomína prípad, kedy boli novinári obvinení zo „zákernosti“, nekonkretizuje ale autora ani kontext takéhoto výroku.

Zistenia nestačia, treba odporúčania

Komisia podobným štýlom komentuje situáciu vo všetkých členských krajinách. V Maďarsku podľa nej zostávajú neadresované riziká klientelizmu, rodinkárstva a favoritizmu. V Poľsku vidí nevyriešené odporúčania na posilnenie nezávislosti súdnictva.

Komisia však na mape nevyznačuje miesta, kde podľa nej dochádza k najväčším prehreškom proti zásadám právneho štátu.

V deň zverejnenia dokumentu pritom eurokomisárka Jourová oznámila, že Poľsko musí do 16. augusta zastaviť činnosť kontroverznej disciplinárnej komore, ako jej to prikazuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ. Inak súd požiada o udelenie denných sankcií.

Poľský minister spravodlivosti v reakcii spochybnil nadradenosť európskeho práva nad poľským, čo je jeden zo základných princípov fungovania EÚ.

Poľsko tvrdí, že rozhodnutiu únijného súdu nemôže vyhovieť

Poľský minister spravodlivosti povedal, že nie je možné splniť rozhodnutie najvyššieho súdu Európskej únie a pozastaviť disciplinárne stíhanie sudcov. Európska komisia Varšave hrozí sankciami.

Podklad k zastaveniu eurofondov

Podľa najväčšej europarlamentnej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) správa popisuje problémy, ktoré už boli známe aj predtým.

„Myslíme si, že to nestačí. Poslali sme varovania, ale neboli vypočuté. Musia nasledovať činy,“ povedal za skupinu EPP europoslanec Jeroen Lenaers.

Podobne to vidí aj druhá najväčšia europarlamentná frakcia, Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D).

„V správe chýba konkrétny časový termín na vyriešenie problému. Bez konkrétnych odporúčaní pre vlády nenaplní svoj potenciál,“ hovorí europoslanec Domènec Ruiz Devesa (S&D).

Žaloba za nečinnosť Komisie v otázke právneho štátu sa posúva, proti okamžitej akcii boli ľudovci

Komisia nesplnila júnový termín na spustenie mechanizmu na ochranu rozpočtu pred porušeniami právneho štátu. Europarlament sa vyhrážal, že ju v takom prípade zažaluje za nečinnosť, v novej rezolúcii ale iba vyjadruje sklamanie a „prípadný“ súd odkladá o ďalšie dva týždne.

Podľa slovenského europoslanca za Obnovme Európu (RE) Šimečku je správa krok dobrým smerom. „Máme podobné hodnotiace správy na rôzne oblasti a v tom najpodstatnejšom pre EÚ predtým chýbala,“ hovorí Šimečka.

Konštatovania v správe sú podľa neho „relatívne tvrdé“, ale chýbajú v nej vyznačené reálne kroky a prepojenie na ostatné nástroje, ktoré Komisia má.

„Je sklamaním, že to tak v súčasnej správe nie je,” hovorí Šimečka.

Bolo by podľa neho napríklad dobré, aby sa Komisia o hodnotenie oprela pri začatí konania na základe mechanizmu podmienenosti eurofondov zásadami právneho štátu.

Tento nový nástroj platí od začiatku roka, Komisia ale zatiaľ k priškrteniu zdrojov Poľsku ani Maďarsku neprikročila. Tieto dve krajiny si totiž minulý rok vyrokovali odsunutie jeho uplatňovania. Komisia tvrdí, že situáciu v členských štátoch sleduje a prvé prípady chystá na jeseň.

Ak tak neurobí, europoslanci sa jej už niekoľko mesiacov vyhrážajú žalobou za nečinnosť.

Slovinské predsedníctvo Únie chce posilniť právny štát, samo ale čelí kritike za jeho porušovanie

Vláda Janeza Janšu čelí obvineniam z obmedzovania nezávislých médií a stále nedosadila európskych delegovaných prokurátorov. Niekoľko europoslancov navrhuje, aby Komisia krajine pozastavila financovanie.

Na Slovinsko sa netreba spoliehať

Ruiz Devesa okrem toho vyzdvihuje aj ďalší problém. Práca na procesoch v rámci článku 7, čo je nástroj Únie s konkrétnymi následkami pre problematické krajiny, je momentálne v rukách Slovinska. To predsedá rotujúcemu predsedníctvu Rady EÚ.

„Urgujeme Slovinsko, aby posunulo proces ďalej a vydalo pre Poľsko a Maďarsko odporúčania,“ hovorí europoslanec. „Ale vzhľadom na nedávne útoky na novinárov a nedosadenie európskych prokurátorov by sme na to nemali priveľmi spoliehať.“

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner