Druhé kolo vypočutia pre britského kandidáta

Zdroj: EurActiv.com

Výbor pre ekonomické a monetárne záležitosti včera (1. október) vypočul britského kandidáta na komisára pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy únie Jonathana Hilla.

Podľa viacerých poslancov Európskeho parlamentu je Hill kontroverzným kandidátom, pretože v minulosti pôsobil ako lobista pre rôzne londýnske  finančné korporácie. Kontroverznou sa zdá aj Hillova krajina pôvodu, v ktorej sa nachádza najväčšie európske finančné centrum a ktorá je veľmi skeptická v oblasti finančnej integrácie. Británia odmietla vymeniť libru za euro či vstúpiť do európskej bankovej únie, ktorá umožnila Európskej centrálnej banke dohľad nad finančnými inštitúciami členských štátov.

Budúci komisár pre finančné trhy však v tomto ohľade konflikt záujmov nevidí. „Chrániť záujmy londýnskeho finančného dištriktu nie je v mojom popise práce. Bol som nominovaný, aby som bránil spoločné záujmy všetkých členov Európskej únie a to aj budem robiť. Celoplošne dobre regulovaný finančný systém prospeje každému, vrátane londýnskych bankárov.“

Z Hillovho portfólia bol vyňatý, pre Britániu kontroverzný, dohľad nad bonusmi bankárov. Európska komisia v snahe zabrániť špekuláciám na investičných trhoch a podporiť investície bánk do reálnej ekonomiky zaviedla limity na bonusy, ktoré môžu bankári získať. Británia toto nariadenie Európskej únie odmieta implementovať a dokonca v tejto záležitosti EÚ žaluje.

Medzi hlavné priority komisára pre finančné trhy, ktoré budúci predseda Európskej komisie Juncker uviedol v poverovacom liste, patrí okrem iného aj dohľad nad bankovou úniou a vytvorenie integrovanej a dobre regulovanej kapitálovej únie.

Na otázku či je dozor nad implementáciou bankovej únie vhodný pre kandidát z krajiny, ktorá sa na tomto programe nezúčastňuje Hill povedal, že chce vytvoriť dobré pracovné vzťahy so všetkými členskými štátmi či už sú súčasťou eurozóny alebo nie. „Keď nastupoval terajší komisár pre vnútorný trh Michel Barnier, taktiež vzbudzoval nedôveru v členských štátoch, ktoré neplatili eurom. Vždy  to tak bude.“

Čo presne si máme predstavovať pod kapitálovou úniou chcelo vedieť viacero poslancov ekonomického výboru. Hill nechcel prezradiť bližšie podrobnosti  avšak zopakoval, že nová kapitálová únia má zahrňovať všetkých 28 členských štátov.

Hill odpovedal vyhýbavo na viacero konkrétnych otázok o zavedení jednotného systému ochrany vkladov. Na otázku čo si myslí o dlhových nástrojoch krajín eurozóny, takzvaných eurobondoch, Hill stroho odpovedal, že „sa nad ešte tým veľmi nezamýšľal.“

Budúcnosť britského kandidáta

Európski poslanci po skončení vypočutia neodporučili britského kandidáta. Hill sa bude musieť zúčastniť ďalšieho stretnutia, na ktorom by mal poskytnúť viac detailov o plánovanej legislatíve.

Je nepravdepodobné, že by poslanci Európskeho parlamentu Hillovu kandidatúru odmietli. Hill je súčasťou Európskej skupiny konzervatívcov  a reformistov (ECR) a má aj podporu Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je najsilnejšou frakciou Európskeho parlamentu.  Zároveň je známe, že nový predseda Komisie sa snaží  skeptickú Britániu nakloniť späť na európsku stranu.  Odmietnutie britského kandidáta by bolo preto nebezpečné, povedal Marco Incenti  z Centre for European Policy Studies (CEPS).