Drvivá väčšina Maďarov potvrdila, že chce pokračovať s Orbánom

Maďarskí voliči si znovu zvolili za lídra Viktora Orbána, ktorý značil ukrajinského prezidenta za svojho oponenta. [EPA-EFE/Zoltan Fischer]

Maďari predĺžili premiérsky mandát Viktora Orbána o ďalšie štyri roky. Opozícia spochybňuje demokratickosť volieb, jednoznačné víťazstvo Orbána sa však podľa analytikov nedá pripísať iba neférovému volebnému systému.

Orbánova strana Fidesz si od minulých volieb polepšila o dve kreslá, keď po pondelkovom sčítaní 98,96 percent hlasov získala 135 zo 199 miest v parlamente. S dnešnými 53,1 percentami hlasov prekonala koalícia svoj výsledok spred štyroch rokov o štyri percentuálne body.

„Naše víťazstvo je také veľké, až ho vidno z Mesiaca, zaručene aj z Bruselu!“ povedal Orbán svojim priaznivcom vo víťaznom prejave počas volebnej noci.

Voľby dostali k urnám 69,54 percent voličov, čím bola volebná účasť ani nie o jeden bod pod historickými 70,22 percentami spred štyroch rokov. Zjednotená šesťstranná opozícia zložená zo socialistov, sociálnych demokratov, zelených, liberálov a konzervatívcov získala 35,04 percent hlasov.

Maďarskí občania volia svoj parlament v rámci zmiešaného volebného systému. Zo 199 poslancov je 93 volených pomerným spôsobom a 106 väčšinovým. Opozičná koalícia teda získa 56 mandátov.

Ďalšou a zároveň poslednou stranou, ktorá prekročila hranicu päť percent, je Hnutie Naša vlasť. Tá získala sedem kresiel v parlamente s 7,17 percentami. Jedno preferenčné kreslo bolo pridelené nemeckej menšine reprezentovanej Imrom Ritterom (Strana maďarského dvojchvostého psa), ktorá sympatizuje s vládnou stranou Fidesz.

Orbán povedal, že jeho víťazstvo bude nezabudnuteľným, pretože sa „museli vzoprieť mnohým protivníkom“. Medzi tými, okrem byrokratov z Bruselu, ľavice, impéria amerického miliardára Georga Sorosa a medzinárodných mainstreamových médií, Orbán spomenul aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjho.

Právny štát v roku 2022: Maďarské voľby môžu krízu vyriešiť aj zacementovať

Európska únia sa v minulom roku neponáhľala s využívaním nástrojov, ktoré má na ochranu právneho štátu. Je teda možné, že o pozastavení eurofondov bude v Maďarsku rokovať už s novou vládou.

Maďarom na Ukrajine poďakoval

Ruská vojna na Ukrajine sa stala na oboch stranách hlavným bodom volebnej kampane. Kým opozícia poukazovala na Orbánove úzke vzťahy s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, vláda sa od vojny dištancovala a vyčítala svojim odporcom, že chcú krajinu zatiahnuť do konfliktu.

„Špeciálna vďaka patrí Maďarom v Zakarpatsku. Náš odkaz je Nebáť sa a vydržať, vlasť je s vami,“ pozdravil Orbán maďarskú menšinu na Ukrajine, ktorú pred vojnou odhadovali na 130 tisíc ľudí.

Maďarský premiér poďakoval svojim európskym partnerom a povedal, že jeho víťazstvo vysiela do Európy odkaz, že politika jeho strany nie je minulosťou. „Toto bude naša spoločná európska budúcnosť.“

Mnohí pozorovatelia upozornili, že voľby nemožno pokladať za spravodlivé, keďže Orbánova vláda za posledné roky zmenila volebný zákon a pravidlá registrácie adries, zneužila administratívne zdroje a problém bol aj s transparentnosťou financovania kampaní či dominanciou Fideszu v médiách.

Víťazstvo vládnej strany však bolo také veľké, že sa podľa analytikov prevratný výsledok Fideszu nedá pripísať len nerovným pravidlám hry.

„S istotou sa dá povedať, že drvivá väčšina maďarskej spoločnosti si želala, aby strana Fidesz zvíťazila a pokračovala vo vláde,“ povedala opozičnému online médiu Partizán vedúca výskumná pracovníčka Centra spoločenských vied Andrea Szabó.

Viceprimátorka Budapešti: Orbán sa ešte dá poraziť, ale ďalšie voľby sú otázkou života a smrti

Cieľom Viktora Orbána je deštrukcia samospráv. Vláda nám berie peniaze aj právomoci a šíri neuveriteľné množstvo lží. Budúcnosť ale ešte nie je daná. Vieme ho poraziť, hovorí viceprimátorka Budapešti KATA TÜTTŐ.

Opozičný kandidát Péter Márki-Zay vo svojom prejave nespochybňoval, že „strana Fidesz v tomto volebnom systéme voľby vyhrala“, ale to, či boli voľby demokratické „samozrejme spochybňuje“.

„Nikdy sme si nemysleli, že toto bude výsledok. Nedá sa to vnímať pozitívne,“ odkázal svojim priaznivcom nezávislý starosta a dodal, že „musíme brať na vedomie, že tieto voľby Fideszu vyhrala propaganda, nie úprimnosť a česť.“ Svojim voličom sľúbil, že zostane v Maďarsku a poprosil ich, „aby sa aj naďalej vzájomne podporovali”.

Viacerí opoziční politici sa však neváhali dištancovať od konzervatívneho kresťanského starostu Márki-Zaya, v ktorého vlastnom volebnom obvode zvíťazil kandidát Fideszu János Lázár s 52,37 percentami hlasov.

Podľa predsedu krajne pravicovo-konzervatívnej strany Jobbik Pétera Jakaba teda musí opozičná koalícia pokračovať bez Márki-Zaya.

„V októbri získal armádu šiestich opozičných strán a značnú výhodu. To sa teraz zmenilo na obrovskú nevýhodu, teda na dvojtretinovú väčšinu Fideszu,“ uviedol Jakab v krátkom vyhlásení na Facebooku.

Ochrana detí alebo diskriminácia homosexuálov? Čo sa píše v texte nového maďarského zákona

Zákon, ktorý zožal vlnu kritiky od členských štátov Únie aj Európskej komisie, obraňuje Orbán s tým, že chráni deti pred pedofíliou. Na poslednú chvíľu v ňom ale pribudol „pozmeňovák“, ktorý zakazuje propagovanie homosexuality.

Neplatné referendum

Súčasne s voľbami prebiehalo aj Referendum na ochranu detí, za ktorým sa skrýva zákon namierený proti LGBT+ komunite. Referendum je neplatné, keďže sa nepodarilo dosiahnuť potrebný počet hlasov.

Maďari sa mohli vyjadriť, či podporujú:

  • organizovanie informačných podujatí o sexuálnej orientácii pre maloletých vo verejných vzdelávacích inštitúciách bez súhlasu rodičov,
  • zmenu pohlavia a súvisiacu liečbu pre neplnoleté osoby,
  • neobmedzené vystavenie maloletých sexuálne explicitnému mediálnemu obsahu, ktorý môže ovplyvniť ich vývoj,
  • zobrazovanie neplnoletých mediálnych obsahov o postupoch pri zmene pohlavia.

Zatiaľ čo strana Fidesz žiadala svojich voličov, aby návrhy odmietli, opozícia a ľudskoprávne organizácie viedli kampaň za vhadzovanie neplatných lístkov.

Podľa výsledkov z dnešného rána (4. marec) iba 44,46 percent obyvateľov odovzdalo platné hlasy. Keďže 20,08 percent nehlasovalo vôbec, referendum nesplnilo potrebnú hranicu polovice dospelej populácie a jeho výsledky sú nezáväzné. Podporu návrhu vyjadrilo 7,66 percenta obyvateľov.