Držiteľa Nobelovej ceny sklamali grécke ústupky

Paul Krugman, zdroj: (Ze Carlos Barretta/Folhapress MERCADO)

Americký ekonóm a profesor Princeton University Paul Krugman v sobotu zopakoval, že stále predpokladá vystúpenie Grécka z eurozóny. V programe GPS, ktorý na CNN uvádza Fareed Zakaria, Krugman vyhlásil, že precenil schopnosti gréckej vlády.

Sklamanie z politikov

Krízový summit eurozóny nakoniec Grékov dotlačil k ešte výraznejším ústupkom, než od nich od pôvodne ostatné členské štáty eurozóny žiadali. Z pohľadu stratégie na riešenie krízy sa vraj nič nemení. Grécku sa buď odpustí časť dlhu, alebo sa napokon vzdá spoločnej meny. Aj naďalej musí škrtať, čo doteraz neprinášalo a ani nebude prinášať úspechy. „Stalo sa to, že na chvíľu získali prestávku. Možno. Ani tým si nie som istý,“ povedal držiteľ Nobelovej ceny za novú teóriu obchodu.

Krugman v debate o gréckej kríze preferoval vystúpenie krajiny z eurozóny. Túto možnosť označoval ako „najlepšie zo zlých“ riešení. Vysvetľoval to tým, že úsporné opatrenia „scvrkávajú“ ekonomiku rýchlejšie ako znižujú dlh. „Drvivé víťazstvo "nie" aspoň dáva šancu na únik z tejto pasce,“ vravel pred 2 týždňami.

Únia je už pripravená

Na otázku, či by Grexit znamenal podobný lavínový efekt ako pád banky Lehman Brothers, Krugman povedal, že nie. Vďaka vytvoreným nárazníkom by to nemal byť problém. Zložitejšia je však politická otázka a to, nakoľko by to k odchodu posmelilo ďalšie krajiny.

Krugmanov tradičný keynesiánsky pohľad kritizujú viacerí ekonómovia. Naposledy v sobotu o ňom nemecký minister Wolfgang Schäuble vyhlásil, že nemá žiadne vedomosti o vzniku a architektúre európskej menovej únie.