Duff: Socialisti sú k celoeurópskej kandidátke rezervovaní

Podľa liberálneho europoslanca a vedúceho predstaviteľa výboru pre ústavné veci EP Andrewa Duffa nie je skupina Socialistov a demokratov „v predvoji podpory“ tejto iniciatívy.

Britský liberál ľutuje, že socialisti sú voči jeho návrhom reformovať eurovoľby a zaviesť celeorópksu kandidátku na časť kresiel v Európskom parlamente rezervovaná. Povedal to na podujatí organizovanom francúzskym think-tankom Notre Europe, ktorý založil dlhoročný predseda Európskej komisie Jaques Delors.

Podľa Duffa sú štyri hlavné politické skupiny v Európskom parlamente – ľudovci (EPP), socialisti (SD), liberáli (ALDE) a zelení vo všeobecnosti naklonení myšlienke transnárodnej kandidátky, pripúšťa ale, že je nerealistické očakávať, že by všetci ich poslanci za navrhované zmeny aj zahlasovali.

„Problém ani tak nie je v skupinách v Európskom parlamente ale v národných politických stranách. Najrezervovanejší postoj má podľa Duffa Strana európskych socialistov (PES).

Naopak v šéfovi strane Európskych ľudovcov (EPP) Wilfriedovi Martnesovi našiel Duff podľa vlastných slov veľkého podporovateľa tejto iniciatívy. Medzi jeho vlastnými liberálmi je to tiež jedna z priorít.

Dlhoročný generálny tajomník Európskeho parlamentu, ktorý zastával vysoké pozície v skupine socialistov v EP, Julian Priestley sa na podujatí kriticky vyjadril o tom, akým spôsobom sú v radoch eurosocialistov prijímané rozhodnutia.

Odmietnutie postaviť vlastného kandidáta na post predsedu Európskej komisie nazýva „šokujúcim podvodom.“ Podľa Priestleyho to bolo „šokujúce“ a „cynické“.

Socialistická europoslanci, ktorí sa na podujatí zúčastnili sa proti jeho silne formulovaným komentárom neohradili.  V Strane európskych socialistov sa nedávno sformovalo hnutie, ktoré žiada, aby  sa kandidát na predsedu Komisie v roku 2014 za eurosocialistov vyberal primárnymi voľbami vo vlastných radoch.


Rozhovor s Andrewom Duffom pre EurActiv si môžete prečíatať tu