Ďuriš Nicholsonová prechádza v europarlamente od konzervatívcov k liberálom

Lucia Ďuriš Nicholsonová aj v minulosti avizovala nespokojnosť s rokovaniami s Fideszom. [EP/Jan van de Vel]

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová opustila frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov a vstúpila do Obnovme Európu. Poslednou kvapkou boli náznaky rokovaní s Fideszom.

Poslankyňa vo štvrtok (20. mája) uviedla, že opustila rady politickej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), v ktorej spolu s poslancom Eugenom Jurzycom (SaS) pôsobila od vstupu do europarlamentu po eurovoľbách v máji 2019.

Nicholsonová v mene frakcie ECR získala post šéfky Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), o ktorý sa za rovnakú frakciu uchádzala aj poľská expremiérka Beata Szydlová.

„Zachovala som si členstvo v tomto výbore a aj jeho riadenie,“ uviedla poslankyňa s odkazom na vnútorný poriadok inštitúcie.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Jej rozhodnutie z pozície podpredsedu frakcie RE podporil aj poslanec Michal Šimečka (PS). Uviedol, že si váži rozhodnutie Ďuriš Nicholsonovej vstúpiť do ich radov a dodal, že to znamená posilu pre liberálnu frakciu, ktorá vyznáva hodnoty slobody, demokracie a právneho štátu. „Bude jednoznačne prínosom pre našu frakciu a pre Európsky parlament,” skonštatoval Šimečka, ktorý v EP bude po novom šéfovať už trojčlennej slovenskej delegácii. Členom frakcie RE je aj Martin Hojsík (PS).

Ďuriš Nicholsonová pripomenula, že na odchod zo skupiny pomýšľala už dávnejšie, lebo jej zmýšľanie bolo nezlučiteľné s pozíciami ECR, kde najväčšiu časť frakcie tvoria ultrakonzervatívne strany, predovšetkým poslanci poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Často sa s rozchádzala s pozíciami frakcie pri hlasovaní o etických a ľudskoprávnych témach, pri ktorých mala názorovo bližšie k liberálom. Spresnila, že s jej vstupom do RE najskôr súhlasilo vedenie tejto frakcie a potom pri hlasovaní aj celá členská základňa, bez jedinej výnimky.

Maďarský Fidesz opúšťa Európsku ľudovú stranu

Európskych ľudovcov v europarlamente, v radoch ktorých pôsobia aj slovenskí europoslanci za strán Spolu, KDH a OĽaNO, podľa medializovaných informácií denníka Magyar Nemezt opúšťa Orbanov Fidesz.

„Teším sa na spoluprácu s poslancami, s ktorými zdieľam rovnaké hodnoty a princípy,“ odkázala Ďuriš Nicholsonová.

Priznala, že poslednou kvapkou pre jej rozhodnutie prejsť k liberálom boli náznaky, že frakcia ECR rokuje o spojenectve s poslancami maďarskej strany Fidesz, ktorí opustili politickú rodinu Európskej ľudovej strany (EPP). To by podľa jej slov znamenalo zánik ECR ako frakcie a vytvorenie novej politickej platformy v EP, ktorá by bola založená z populistických a protiliberálnych strán.

Europoslankyňa avizovala nespokojnosť s rokovaniami s Fideszom aj v minulosti.

„Obávam sa, že takéto spojenie môže viesť k ohrozeniu ďalšej budúcnosti frakcie a jej realistického prístupu k európskej politike,“ povedala pre EURACTIV Slovensko Ďuriš Nicholsonová. „Hodnoty Orbána a Salviniho nie sú v súlade s mojimi, a preto by som moje ďalšie pôsobenie v prípade takéhoto spojenia zvažovala.“