ECB bude zrejme neobmedzene nakupovať dlhopisy

Prezident ECB, Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Thomas Lohnes

Uniknutý dokument, ktorý zverejnila agentúra Bloomberg, obsahuje návrh neobmedzeného nákupu dlhopisov. ECB sa zároveň chce vzdať postavenia prednostného veriteľa, čo má povzbudiť najmä súkromných investorov.

Nákup dlhopisov by mal zmierniť náklady na financovanie najmä Španielska a Talianska. Výhrady však vzniesol guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann, ktorý takúto intervenciu ECB nepodporuje.

Denník Bild dokonca tvrdil, že sa chce vzdať svojej funkcie, hoci vláda túto informáciu poprela. Jeho predchodca Axel Weber pritom minulý rok rezignoval pre prvý program nákupu dlhopisov. Výhrady voči takejto intervencii tento týždeň vzniesol aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (EurActiv, 03/09/2012).

„Nemyslím si, že ide o riešenie problému. Tieto mechanizmy môžeme zaviesť len keď všetci hrajú podľa pravidiel a keď všetci demonštrujú, že si plnia svoje domáce úlohy,“ odpovedal agentúre Reuters na otázku, či by ECB mala dlhopisy nakupovať neobmedzene.

Investori sú však plní očakávaní vzhľadom na prísľub prezidenta ECB Maria Draghiho, že banka urobí všetko pre záchranu eura. Experti sú však opatrní.

„Prísľubov na záchranu eura zo strany ECB už padlo niekoľko, trhy tak teraz očakávajú skonkretizovanie týchto plánov najmä vo vzťahu ECB a ESM/EFSF. Verdikt Nemeckého ústavného súdu nad ESM je však naplánovaný až na 12. septembra, čo môže ECB zatiaľ lákať k odloženiu zverejnenia viacerých detailov. Prípadné sklamanie zo strany ECB by však mohlo viesť k obnoveniu júlových strát eura voči americkému doláru ktoré boli vymazané počas augusta,“ uvádza vo svojom komentári analytický tím VÚB banky.

Kupovať či nekupovať?

Španielske a talianske náklady na financovanie vzhľadom na prísľub ECB od začiatku augusta výrazne klesli. ECB však upozornila, že obnovenie programu nečinného od marca budú sprevádzať prísne podmienky a krajiny musia najprv oficiálne požiadať eurozónu o pomoc. Španielsko zatiaľ požiadalo len o podporu pre banky.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, Draghi dnes bude len informovať o pláne, no nezverejní detaily. Na novom programe ECB sa však zrejme bude podieľať aj Medzinárodný menový fond, ktorý plnenie podmienok vymáha oveľa tvrdšie ako európske inštitúcie.

(EurActiv/Reuters)