ESVČ brzdí „inštitucionálny fundamentalizmus“

Rada ministrov dospela v pondelok v Luxemburgu k politickej dohode o základnej podobe európskej diplomacie, tak ako ju predložila šéfka zahraničnej politiky Catherine Ashtonová.

„Dnešná dohoda predstavuje základ pre konzultácie s Európskym parlamentom“, uvádza sa v oficiálnom komuniké.

Hlavnou otázkou ďalšieho vývoja je, či a akým spôsobom sa Parlament pokúsi zasiahnuť do rozhodnutia Rady. Doteraz lídri troch najvplyvnejších politických skupín v Európskom parlamente Ashtonovej návrhu vyčítali, že dostatočne neodráža záujem „Spoločenstva“.

Podľa fínskeho ministra zahraničia Alexandra Stubba nastal teraz čas ukončiť nezmyslené prekáračky, aby Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) mohla konečne začať pracovať.

„Každý deň, ktorý teraz stratíme je veľa“, povedal Stubb. „Žijeme v novom multipolárnom svete s celou škálou hráčov počnúc Čínou, Brazíliou, Indiou a Ruskom. Ak by sa Európa nevedela zmobilizovať a postupovať spoločne, nemohlo by im to vadiť menej. Musíme dnes jednoducho niečo dostať von“.

„Je načase zastaviť bruselské bitky a inštitucionálny fundamentalizmus. Musíme dať tomuto zelenú“, povedal.

Proces, v ktorom sa Parlament bude snažiť zanechať svoju stopu na výslednej podobe európskej diplomacie so 7 000 zamestancami, 4 500 diplomatmi a misiami na 136 miestach sveta, može trvať niekoľko mesiacov. Najoptimistickejší odhad hovorí, že by nová vonkajšia európska služba mohla začať pracovať niekedy okolo septembra 2010.

Frustráciu z vnútorného dohadovania sa o ESVČ vyjadril aj švédsky minister zahraničia Carl Bildt. "Brusel trávi príliš veľa času zaoberaním sa samým sebou a tak by to nemalo byť", cituje ho AFP. Vyzval ministrov, aby ukončili "byrokratické boje" a nechali novú diplomaciu koncentrovať sa "na skutočné globálne problémy".

EurActiv/Reuters