Ekologická daň ako zdroj rozpočtu EÚ: Téma pre slovenské predsedníctvo?

zroj: pixabay

O reforme príjmovej časti svojho rozpočtu cez zavedenie vlastného zdroja diskutuje EÚ roky. Pokladňa únie by tak bola menej závislá na ochote členských štátov platiť. Oslabila by sa aj logika rozpočtových rokovaní, pri ktorej chce každý štát dosiahnuť „primeranú návratnosť“ za svoj vklad do rozpočtu.

Aký vlastný zdroj?

Možností, akú podobu by mohli vlastné zdroje mať je niekoľko. Hovorí sa o dani z elektrickej energie, alebo o dani naviazanej na znečisťovanie (carbon tax).

Eurokomisárka zodpovedná za rozpočet EÚ Kristalina Georgieva nedávno počas návštevy Bratislavy povedala, že akákoľvek podoba prípadnej dane by mala byť naviazaná na európsku politiku, napríklad práve v oblasti dekarbonizácie.

Začiatkom apríla diskutovali o vlastných zdrojoch európskeho rozpočtu odborníci na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave v rámci konferencie Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti.

Reč bola o takzvanej ekologickej dani ako jednom z možných riešení. Europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD, SD) hovorí o možnosti zdanenia výrobkov z tretích krajín, napríklad z Číny, ktoré sa vyrábajú neekologickým spôsobom.

„Keby sme to zdanili, slovenské a európske firmy budú viac konkurencieschopné voči tým, čo vyrábajú nečistým spôsobom a vytláčajú nás z trhu. Zdaňme tieto neefektívne a neekologicky vyrábané výrobky a touto daňou financujme rozpočet EÚ.“

Riešilo by to podľa neho problém, kedy si niektoré štáty ako Francúzsko, Taliansko či Grécko si neplnia voči európskemu rozpočtu svoje záväzky.

Navyše, “členské štáty ušetria peniaze a môžu investovať v rámci svojich krajín.“

Dnes prispievajú členské štáty do európskeho rozpočtu každoročne asi 1 % hrubého národného dôchodku (HND). „Toto číslo by sme mohli nahradiť týmto ekologickým poplatkom za cudzie výrobky, ktoré poškodzujú našich výrobcov a donútime týchto výrobcov v ázijských krajinách a inde, aby vyrábali čistejšie, ekologickejšie,“ doplnil Maňka.

Znížiť dane inde

Viliam Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) hovorí o kompenzácii v prospech ľudí.

„Ak by sa zaviedol takýto poplatok alebo daň, národné rozpočty by tieto prostriedky ušetrili a bolo by namieste, aby členské krajiny znížili nejaké iné dane a poplatky, aby to bolo spravodlivé voči občanom. My navrhujeme, aby znížili dane zo mzdy,“ priblížil. Ako dodal, vďaka tomu by stúpol hospodársky rast a zamestnanosť Slovenska aj celej únie.

Odborníci dúfajú, že by to mohla byť téma aj pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Až po roku 2020

Otázka vlastných zdrojov súvisí s otázkou, čo s európskym rozpočtom po roku 2020, kedy končí súčasný sedemročný rámec. Návrh Európskej komisie sa očakáva až na budúci rok. Dôležitým vkladom k možnosti zaviesť vlastné zdroje  bude výstup špecializovanej pracovnej skupiny na vysokej úrovni pod vedením bývalého talianskeho expremiéra Maria Montiho, ktorý sa očakáva ku koncu slovenského predsedníctva.

Slovensko sa v rozpočtovej oblasti preto sústredí skôr na vyjednanie úniového rozpočtu na rok 2017 a najmä na strednodobú revíziu súčasného rozpočtového rámca EÚ na roky 2014-2020. Tu sa návrh Komisie očakáva ešte počas slovenského predsedníctva mohol by sa dotknúť dvoch oblastí, jeho zjednodušenia a posilnenia flexibility v kontexte nových potrieb ci výziev, ktorým EU čelí.