Ekonomika v 2021: Zotavovanie s rizikami

chudoba

ilustračné: pixabay

Tento článok je súčasťou Špeciálu: EÚ v roku 2021

V tomto roku by sa mala európska ekonomika zotavovať, na predkrízovú úroveň sa však ešte nevráti. Rýchlosť rastu bude závisieť aj od úspechu a rýchlosti vakcinácie.

Európske krajiny začali s očkovaním, no pandémia COVID-19 pokračuje. Aj v optimistických scenároch (neobjaví sa nová odolnejšia mutácia vírusu, vakcíny budú účinné, podarí sa vyriešiť problém dostupnosti vakcín, očkovať sa nechá dostatočný počet ľudí) však bude pandémia pokračovať do leta, s ňou aj obmedzenia a negatívne ekonomické dôsledky.

V Únii sa začalo s očkovaním proti COVID-19. Kto dostal prvé vakcíny?

Vakcinácia proti COVID-19 mala v EÚ začať symbolicky a spoločne, presne 27. decembra. Kým o deň skôr očkovali v Maďarsku, Nemecku aj na Slovensku, Belgičania a Íri budú očkovať až tento týždeň. Holanďania začnú až v januári.

Rýchlosť, ktorou sa vráti hospodárstvo na predkrízovú úroveň, bude závisieť aj od rýchlosti a efektívnosti očkovania. Už na začiatku roka je jasné, že niektoré krajiny zvládajú vakcináciu lepšie, ako iné.

Riziká dlhého COVIDu

Britská konzultačná spoločnosť Control RIsks označuje „dlhý COVID“ za jedno z piatich hlavných rizík roka 2021. Rozdielna dostupnosť vakcín, schopnosť vlád organizovať imunizačné kampane, i ochota ľudí nechať sa očkovať povedie k tomu, že aj keď sa pandémiu podarí potlačiť, jej ostrovy pretrvajú a budú narúšať medzinárodný obchod i dopravu.

Pandémia tiež zmenila vzťah medzi štátom a firmami. V niektorých oblastiach, najmä zdravotníctve, možno očakávať viac regulácií. Liberálnu ekonomickú agendu nahrádza väčší protekcionizmus. Vlády pristupujú k zahraničným investíciám opatrnejšie, najmä v strategických sektoroch.

Protipandemické opatrenia v mnohých krajinách narušili dôveru voči vládam, i štátu všeobecne. Podľa Control Risks sú bezpečnostné riziká v roku 2021 vo väčšine členov EÚ nízke, v severských krajinách a Slovinsku veľmi nízke. Mnohé však čelia stredne vysokým politickým rizikám, vrátane všetkých našich vyšehradských susedov.

Návrat na predkrízovú úroveň najskôr v 2022

Podľa väčšiny predpovedí sa európska ekonomika vráti na predkrízovú úroveň najskôr v nasledujúcom roku. Očakávania inštitúcií zhŕňa prehľad zverejnený Európskym parlamentom.

Európska centrálna banka predpovedá hospodársky pokles v poslednom štvrťroku 2020 aj prvom kvartáli 2021. Hospodárska cena protipandemických opatrení je nižšia, než na jar (pokiaľ sa predíde rozsiahlym lockdownom), no ekonomické dôsledky budeme pociťovať aj po konci zdravotnej krízy. Firmy skrachujú, stratia sa pracovné miesta, väčšina ľudí, firiem a štátov bude viac zadlžená.

Podľa ECB má reálne HDP eurozóny v 2020 klesnúť o 7,3 percenta. V tomto roku narasti o 3,9 percenta, v nasledujúcom o 4,2 percenta. Hospodárstvo sa na predkrízovú úroveň dostane v polovici roku 2023.

Rýchlu obnovu ekonomiky neočakáva ani OECD (decembrové predpovede). HDP eurozóny kleslo v minulom roku o 7,3 percenta, v tomto roku narastie o 4,7 a v budúcom o 2,9 percenta. Po dvoch rokoch bude ekonomika asi 5 percent pod predkrízovou úrovňou. Medzinárodný menový fond zas v októbri očakával priemerný strednodobý rast eurozóny na úrovni 3,5 percenta (roky 2020-2025), čo znamená len pomalý návrat na predkrízovú úroveň. Podľa fondu prinesie kríza pokles životného štandardu, zvýši nerovnosť aj riziko chudoby.

Prognóza Komisie: Hospodársky rast bude na Slovensku rýchlejší ako v eurozóne

Hospodársky rast Slovenska v roku 2021 bude na úrovni 4,3 percenta HDP. Eurozóna bude rásť tempom 4,2 percenta HDP. Naznačili to vo štvrtok zverejnené jesenné ekonomické prognózy Európskej komisie.

Rýchlosť zotavenia sa však v jednotlivých štátoch bude líšiť. Podľa Európskej komisie (jesenné predpovede) sa v 2021 na predkrízovú úroveň dostanú len Írsko (plus 0,5 percenta) a Litva (plus 0,7 percenta). Väčšina ostatných, vrátane Slovenska, sa plne zotaví až v 2022 (slovenské HDP bude na konci toho roku o 1 percento vyššie, než na konci 2019). V desiatich krajinách (Belgicko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko a Chorvátsko) sa bude ekonomika zotavovať viac ako dva roky.