Ekonómovia menia prognózy. Vplyv brexitu bude miernejší, trvať bude dlhšie

brexit bytča

Nápis na rybníku v Bytči, zdroj: TASR

Vplyv brexitu na britské hospodárstvo bude miernejší, než sa čakalo. Trvať však bude dlhšie, upozorňuje výskumná skupina EY ITEM Club v dnes zverejnenej prognóze.

Skupina, ktorá pracuje s rovnakým modelom ako britské ministerstvo finnancií, zároveň odporúča výraznejšie orientovať hospodárstvo na export, než na domácu spotrebu. Briti totiž v reakcii na zrýchľujúcu sa infláciu začínajú svoje výdavky postupne obmedzovať.

Ceny rastú, libra klesá

Spotrebiteľské ceny vzrástli v decembri výraznejšie, než sa očakávalo, pričom tempo ich rastu bolo najvyššie za takmer 2,5 roka. Index spotrebiteľských cien v decembri 2016 medziročne vyskočil o 1,6 % po 1,2-% zvýšení v novembri, uviedol britský štatistický úrad. Ide o najvýraznejší vzostup od júla 2014.

Dôvodom je pokles kurzu libry v reakcii na rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu. Slabšia libra však zároveň podporuje export, keďže zlacňuje britské produkty na zahraničných trhoch.

Nezamestnanosť stúpne

EY ITEM Club očakáva, že britská ekonomika tento rok narastie o 1,3 %, čo znamená revíziu smerom nahor, keďže v ostatnej októbrovej prognóze počítali ekonómovia s rastom na úrovni 0,8 %. V budúcom roku však očakávajú spomalenie na približne 1 %, zatiaľ čo v októbri očakávali rast o 1,4 %.

„Predpokladáme, že vplyv brexitu na britskú ekonomiku bude miernejší, než sme očakávali v októbri, jeho trvanie ale bude o niečo dlhšie,” povedal Peter Spencer z EY ITEM Club.

Vzhľadom na slabé tempo rastu ekonomiky analytici očakávajú tohtoročný rast zamestnanosti len o 0,2 %. V roku 2018 dokonca predpovedajú pokles zamestnanosti. Miera nezamestnanosti by mala do konca budúceho roka vzrásť zo 4,8 % v poslednom štvrťroku 2016 na viac než 6 %.

S EÚ bude Británia obchodovať podľa pravidiel WTO

Inflácia by sa mala postupne zrýchľovať a ku koncu tohto roka by mala dosiahnuť až 3,1 %.  Na budúci rok by sa ale mala zmierniť na úroveň inflačného cieľa. Ten centrálna banka stanovila na 2 %.

Najpravdepodobnejší výsledok brexitu podľa EY ITEM bude, že Británia bude s Európskou úniou do konca tohto desaťročia obchodovať na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

V najbližších rokoch ekonómovia počítajú s postupným rastom vývozu. Tento rok by sa export mal zvýšiť o 3,3 % a na budúci rok predpokladajú nárast až o 5,2 %.

Celkový vývoj v oblasti obchodu však bude podľa Spencera závisieť od výsledkov rokovaní Británie s EÚ.

Čítajte aj: Tvrdý brexit donúti Britániu “zmeniť hospodársky model”. Stane sa daňovým rajom?