Elektronická databáza o záležitostiach EÚ v parlamente neprešla

Zdroj: jozefkollar.sk

Poslanci NR SR Jozef Kollár (nezaradený, NOVA) a Jozef Viskupič (OĽaNO) nepresadili v Národnej rade svoj návrh zákona o informáciách v záležitostiach EÚ, ktorý počítal so zriadením databázy.

Databáza mala dokumenty EÚ zhromažďovať, triediť a usporadúvať tak, aby boli prístupné nielen štátnym orgánom, ale aj širokej verejnosti.

Vytvorenie databázy Kollár a Viskupič odôvodňovali tým, že Slovensko je úzko späté s EÚ, preberá do svojho právneho poriadku jej rozhodnutia, smernice a riadia sa nimi štátne orgány.

„Aj z tohto dôvodu je nutné poznať všetky takéto dokumenty, ktoré sú pre našu krajinu a jej fungovanie záväzné. Je preto vhodné vytvoriť a prevádzkovať databázu," píšu vo svojom návrhu poslanci.

Podľa Jozefa Kollára malo ísť o nástroj "na odstraňovanie informačnej asymetrie". Pri návrhu sa inšpirovali v Rakúsku.

V informačnej databáze sa mali uverejňovať nielen výsledné dokumenty, ale aj rôzne predbežné správy, správy z rokovaní orgánov Európskej únie, na ktorej sa zúčastňujú slovenskí zástupcovia, či programy rokovaní jednotlivých orgánov EÚ.

Databáza bude, ale neskôr

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí s vytvorením podobného systému, ktorý by dokázal sledovať celý legislatívny proces od vzniku návrhu v Bruseli, cez stanoviská Slovenska k nemu, až po transformáciu do domáceho právneho poriadku, počíta od začiatku roku 2016. Jeho vznik by mali financovať eurofondy.

„Citlivo vnímame hlasy, ktoré sa na Slovensku v poslednom čase čoraz viac ozývajú, a volajú po väčšej informovanosti o prijímanej legislatíve v EÚ. Viac ako polovica našich zákonov má pôvod v európskej legislatíve“, píše v komentári pre EurActiv.sk štátny tajomník MZVaEZ Peter Javorčík.

Informačný systém v podobe elektronického portálu by mal byť schopný obsiahnuť všetky fázy schvaľovania a preto si podľa rezortu vyžaduje  starostlivú prípravu. Mal by byť do veľkej miery automatický, aby nepredstavoval prílišnú administratívnu záťaž.

Prístup k portálu by mali mať orgány štátnej správy, mimovládne organizácie ako aj verejnosť, v dvoch rozličných rozhraniach.

EurActiv.sk/TASR