Emmanuel Macron: Európa čelí rozpadu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. [EPA-EFE/Christophe Petit Tesson]

Francúzsky prezident obvinil krajnú pravicu zo sprisahania s exporadcom amerického prezidenta a ruskými oligarchami. Marine Le Penová považuje podobné vyjadrenia za ohováračskú kampaň.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok (21. mája) obvinil amerického ultrapravicového lobistu Steva Bannona, bývalého stratéga prezidenta Donalda Trumpa, a ruských oligarchov zo sprisahania s európskymi nacionalistami s cieľom odstaviť Európsku úniu.

V rozhovore pre francúzske regionálne denníky Macron uviedol, že Európania „by nemali byť naivní“, pokiaľ ide o zasahovanie do tohtotýždňových volieb do Európskeho parlamentu zo zahraničia.

Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v deň pred tým vyhlásila, že Bannon nezohráva nijakú úlohu v kampani jej strany pred eurovoľbami. A to napriek tomu, že dvaja členovia vedenia strany sa s ním v Paríži stretli.

Posledná výzva

Spravodajský portál pis L’Obs na svojej webovej stránke konštatuje, že Macron sa – podobne ako aj ďalší politici vládnej väčšiny vo Francúzsku – snaží pred eurovoľbami o sústredený útok na krajne pravicové Národné združenie (RN) na čele s Marine Le Penovou.

RN je podľa francúzskej vládnej strany „trójskym koňom“ v plánoch amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorých cieľom je oslabiť Európu, napísal L’Obs.

Kollár a Le Penová v Bratislave spečatili spojenectvo, ich programy sa vylučujú

Členovia krajne pravicového Hnutia pre Európu národov a slobody si protirečia v téme sociálnych dávok a Schengenu. Kým francúzski nacionalisti chcú znovunastoliť kontroly na hraniciach vo vnútri EÚ, Sme rodina bráni voľný pohyb osôb.

Macron v rozhovore pre regionálne denníky tvrdí, že „Rusi a niektorí ďalší“ neboli nikdy doteraz „takí vtieraví“ pri financovaní a pomoci extrémistickým politickým stranám v Európe. Tento svoj výrok Macron ďalej nerozviedol. Francúzsky prezident však zdôraznil, že si netreba zamieňať „štáty a niektorých jednotlivcov“, aj keď americké lobistické skupiny alebo ruskí oligarchovia deklarujú, že majú blízko k vládam.

Tento Macronov rozhovor je podľa L’Obs poslednou výzvou k voličom, aby v eurovoľbách podporili jeho centristické hnutie Republika vpred! (LREM) a zabránili tak nacionalistom posilniť svoje pozície – okrem iného aj v dôsledku obáv Francúzov z migrácie.

„Existenčné riziko“

Blížiace sa voľby do europarlamentu označil Macron za najdôležitejšie od roku 1979, keď sa konali prvé priame voľby do EP, pretože Únia „čelí existenčnému riziku“.

„Ak ja, ako hlava štátu, nechám rozpadnúť sa Európu, ktorá vybudovala mier a priniesla prosperitu, budem za to niesť historickú zodpovednosť,“ vyhlásil Macron.

Niekoľko dní pred nedeľňajšími eurovoľbami vo Francúzsku, v ktorých prieskumy verejnej mienky predpovedajú tesný súboj medzi LREM a RN, prípadne dokonca víťazstvo Le Penovej strany, prezident Macron v rozhovore vysvetlil aj to, prečo sa – napriek kritike svojich oponentov – postavil do „prednej línie“. Vysvetlil, že nemôže byť iba „divákom“, ale musí byť „aktérom týchto európskych volieb“.

Rozhovor s Macronom uverejnilo v utorok okolo 40 regionálnych denníkov, najmenej dva to však odmietli urobiť. Námietky mali aj francúzski socialisti, ktorí sa dožadovali práva na reakciu na prezidentove výroky.

„Hanebné ohováranie“

„Nemá nič spoločné s kampaňou,“ povedala o Trumpovom bývalom poradcovi v Paríži Marine Le Penová v pondelňajšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Info. Dala pritom najavo rozhorčenie, že médiá naďalej živia toto podľa nej nepravdivé tvrdenie.

Steve Bannon vlani uviedol, že by chcel zjednotiť pravicové a populistické strany v EÚ dostať k moci populistov a pravicových kandidátov, ako sú Matteo Salvini či Viktor Orbán aj v ďalších európskych krajinách a tiež do vedenia inštitúcií EÚ.

Le Penová ponúka spojenectvo Orbánovi aj Kaczyńskému

Šéfka extrémne pravicovej francúzskej strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová ponúka strane Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a poľskej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) spojenectvo na pôde Európskeho parlamentu (EP).

Le Penová tvrdí, že za „hanebnou ohováračskou kampaňou“ naznačujúcou veľký vplyv Bannona na jej stranu pred eurovoľbami stojí vláda prezidenta Emmanuela Macrona.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky vo Francúzsku sa RN delí o prvú priečku, alebo dokonca predbieha Macronovu stranu Republika vpred (LREM).

Schôdzka s kandidátom

Šéfka RN dodala, že naposledy sa s Bannonom stretla pred troma mesiacmi a správy, podľa ktorých sa s ním zišla aj nedávno, označila za fámy.

Ako však informoval denník Le Parisien, s Bannonom sa v Paríži stretli dvaja členovia vedenia Národného združenia: Jérôme Rivière a Nicolas Lesage. Prvý je navyše kandidátom strany v eurovoľbách a jej hovorcom v zahraničí, druhý bývalým riaditeľom Le Penovej kancelárie. Rivière teraz tvrdí, že šéfka strany o schôdzke s Trumpovým poradcom nevedela.

Samotný Bannon, ktorý sa už niekoľko nachádza v Paríži a počas stretnutí s médiami potvrdzuje svoju podporu pre Le Penovú, v rozhovore pre televíznu stanicu BFMTV spresnil, že prišiel do mesta len „ako pozorovateľ“.

Predtým však uviedol, že je vo Francúzsku aj ako „neoficiálny poradca“ Le Penovej ohľadom kampane jej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu, pretože Francúzsko „je zďaleka tou najdôležitejšou krajinou v týchto voľbách“.