Energetickú úniu preberá od Šefčoviča španielsky komisár

Eurokomisár pre klímu a energiu Miguel Arias Caňete a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič na rokovaní Komisie v Bruseli. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Maroš Šefčovič, ktorý je prezidentským kandidátom Smeru-SD, má naplánovaný návrat do Európskej komisie najneskôr 1. apríla.

Agendu budovania energetickej únie, ktorú mal na starosti podpredseda Európskej komisie  Maroš Šefčovič, dočasne prebral komisár EÚ Miguel Arias Caňete, zodpovedný za oblasť klímy a energetiky. Pre TASR to potvrdili zdroje zo Šefčovičovho pracovného kabinetu.

Slovenský eurokomisár si v období 1. februára až 31. marca v súlade s vnútorným poriadkom eurokomisie vybral v exekutíve EÚ neplatené voľno, aby sa mohol zúčastniť súboja o funkciu prezidenta Slovenskej republiky, kde kandiduje na návrh strany Smer-SD. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca a druhé 30. marca.

Návrat do kolégia komisárov má Šefčovič naplánovaný na 1. apríla; v hre je však aj možnosť návratu do Bruselu už 18. marca – v prípade, že nezíska dosť hlasov na postup do druhého kola volieb.

Väčšina Šefčovičovej agendy je dokončená

Podľa zdrojov zo Šefčovičovho kabinetu je prebratie jeho agendy Caňetem prirodzené, nakoľko ide o príbuzné oblasti. Agendy oboch komisárov sa v mnohom dopĺňajú tak v energetickej oblasti, ako aj v boji proti klimatickým zmenám.

Šefčovič ešte pred odchodom na neplatené voľno avizoval, že väčšina z jeho plánov týkajúcich sa budovania energetickej únie je dokončených. Viacero legislatívnych návrhov z tejto oblasti je predmetom schvaľovania v Európskom parlamente alebo rokovaní medzi Parlamentom a Radou EÚ, kde svoju sprostredkovateľskú úlohu zohráva ako dočasná predsednícka krajina Európskej únie Rumunsko.

Šefčovič v Komisii riešil hornú Nitru, Nord Stream 2 aj migračnú krízu. Čo presadzoval?

Slovenský eurokomisár sa s predsedom Smeru-SD nezhodol na modernizácii priemyslu, ani na utečeneckých kvótach. Na verejnosti s ním však nešiel do otvoreného názorového stretu.

Slovenský eurokomisár po návrate z neplateného voľna v apríli predstaví súhrnnú správu o stave energetickej únie a sústrediť sa bude na májové trojstranné rokovania medzi Európskou komisiou, Ruskom a Ukrajinou, ktoré by mali rozhodnúť o dlhodobom kontrakte na dodávky ruského plynu s tranzitom cez Ukrajinu (a Slovensko) aj po roku 2019, keď vyprší súčasná zmluva.

Počas posledných trojstranných rokovaní v januári Šefčovič obom krajinám predostrel plán EÚ na uzavretie dohody o dodávkach a tranzite plynu trvajúcej desať rokov, aj s návrhom prepravovaných objemov plynu, pričom Moskva a Kyjev majú do mája dosť času podrobne preštudovať návrhy eurokomisie.

Úloha prípadného Šefčovičovho nástupcu je nejasná

V prípade úspechu v prezidentských voľbách môže Šefčovič pôsobiť v exekutíve EÚ až do polovice júna, do svojej inaugurácie, včas však musí informovať predsedu Komisie Jeana-Clauda Junckera o presnom dátume svojho odchodu.

Paralelne s tým predseda vlády Slovenskej republiky musí navrhnúť Junckerovi meno nového slovenského eurokomisára. Juncker následne rozhodne, akou pracovnou agendou by poveril Šefčovičovho nástupcu.

Maroš Šefčovič: Národné reflexy v energetike sú strašne silné

Pre hornú Nitru musíme vybrať projekty, ktoré sa dajú realizovať rýchlo, hovorí podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu MAROŠ ŠEFČOVIČ. Transformácia uhoľných regiónov podľa neho nesmie mať porazených.

Podľa interných zdrojov z prostredia eurokomisie by to však určite nemala byť podpredsednícka funkcia a zrejme ani agenda energetickej únie. Túto oblasť by mal mať aj naďalej na starosti Caňete.

V prípade, že Spojené kráľovstvo koncom marca opustí EÚ, v júni bude voľná pozícia komisára pre bezpečnostnú úniu, ktorú v súčasnosti zastáva Julian King. Nie je však isté, či by Juncker novému slovenskému eurokomisárovi zveril práve túto oblasť.

Nový slovenský eurokomisár by bol po vypočutí v Európskom parlamente v úrade do 31. októbra, keď končí mandát súčasnej exekutívy EÚ. Ak sa však novému zloženiu Európskeho parlamentu v júli nepodarí dohodnúť sa na šéfovi eurokomisie, je možný scenár predĺženia mandátu eurokomisie o jeden až dva mesiace.

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner