EPP chce potopiť Šefčoviča

Skupina európskych ľudovcov v Európskom parlamente bude žiadať vysvetlenie komentára, ktorý mal údajne v roku 2005 urobiť Maroš Šefčovič ohľadne Rómov.

„Znepokojuje nás vyjadrenie pána Maroša Šefčoviča z 19. januára 2005, kedy Komisia organizovala konferenciu o ľudských právach a migračnej politike EÚ“, povedal Jozsef Szájer, maďarský europoslanec zodpovedný za dohľad nad vypočutiami komisárov za svoju skupinu (EPP).   

Szájer včera novinárov v Bruseli informoval, že podľa dokumentu OBSE mal Šefčovič povedať, že Rómovia zneužívajú sociálny systém na Slovensku.

„Nemyslím si, že budúci podpredseda Európskej komisie, zodpovedný za také citlivé veci ako nábor pracovníkov pri rovnýhc príležitostiach a rodovej rovnosti, môže mať v tomto prípade takéto diskriminačné postoje”, povedal predstaviteľ EPP. Dodal, že je neprijateľné označiť akúkoľvek etnickú skupinu na základe kolektívnej viny.

Maroš Šefčovič, ktorý v končiacej Komisii prebral portfólio Jána Figeľa pre vzdelávanie, by mal v druhej Barrosovej Komisii byť komisárom pre medzi-inštituciónalne vzťahy a administratívu a byť jedným z jej siedmych podpredsedov.

Szájer varoval, že slovenský nominant to môže mať pre tento údajný výrok na híringu ťažké. “V pondelok nás bude veľmi zaujímať počuť jeho odpoveď na túto otázku a bude nás tiež zaujímať názor predsedu Komisie, či takéto osoby môžu byť členmi jeho kabinetu na takej vysokej úrovni ako je podpredseda”, povedal maďarský europoslanec na brífingu novinárom.

Na otázku EurActiv, či tento krok nie je len revanš socialistom, ktorí chcú vymeniť bulharskú nominantku Rumjanu Želevu (EPP) kvôli jej nepresvedčivému vystupovaniu na vypočutí, Szájer povedal, že nie, ale priznal, že sa to tak “môže javiť”.  

Szájerove názory sú v rozpore s predchádzajúcimi vyjadreniami EPP, ktoré tvrdilo, že nebude viesť „hony“ na komisárov, ani osobné útoky. Podľa zdrojov z prostredia Parlamentu malo EPP tento Šefčovičov päť rokov starý výrok “na ľade” práve pre prípad, ak by sa skupina ocitla v zlej pozícii.

Slabý dôkaz

Obvinenia proti Šefčovičovi majú ale slabý základ. Citát, ktorý EPP pripisuje Šefčovičovi nie je z oficiálneho dokumentu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ale z 11-stranovej prezentácie rómskeho aktivistu, ktorý obviňuje mnohých európskych lídrov z anti-rómskych postojov. Medzi nimi sú aj premiéri zo strán združených v samotnej EPP – slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda, vplyvná nemecká kresťansko-demokratická europoslankyňa Doris Pack, rumunský prezident Trajan Basescu a iní.   

Protirómske sentimenty vyčíta autor aj bývalému šéfovi Reprezentácie EK na Slovensku Ericovi Van der Lindenovi alebo britskému expremiérovi Tonymu Blairovi.

Dokument jeho autor otvára vyysoko rasistickým citátom bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara.

O Rumjane Želeve, dezignovanej bulharskej eurokomisárke sa zatiaľ živo diskutuje. Výbor pre rozvoj, ktorý viedol jej híring je toho názoru, že neuspokojivo odpovedala na jeho otázky. Vyplýva to z interného dokumentu, ktorý videl Dnevnik, partner siete EurActiv v Bulharsku.  

V hodnotení sa spomína, že Rumjana Želeva nemala konkrétne vedomosti o niektorých problematických oblastiach sveta ako Afganistan, Kongo, Sudán a Gaza a “zdalo sa, že ani nevie, kde sa niektoré z konfliktných zón nachádzajú.”

Szájer tvrdí, že nevie o takomto posudku ale dúfa, že hodnotenie Želevy nebude vychádzať z “nepodložených obvinení, ale z jej expertízy a pripravenosti zvládnuť túto oblasť”.

“Za normálnych okolností mohla preukázať lepší výkon, ale nebolo s ňou zaobchádzané spravodlivo”, dodal Szájer.  

Pozície

Maroš Šefcovič reagoval na obvinenia ešte včera večer pre české médiá. Podľa neho sa konferencia konala pred piatimi rokmi a už si nepamätá, čo na nej povedal. Ak ale povedal niečo, čo niekto mohol považovať za urážajúce, tak to „hlboko ľutuje” – uviedol pre ČTK.

“Vždy som podporoval snahy o pomoc rómskej komunite”, citujú Šefčoviča, ktorý dodal, že osobne pomáhal vytvoriť európsky systém podpory, z ktorého bolo 200 miliónov eur vyčlenených na pomoc Rómom na Slovensku.   

Podľa zdrojov ČTK sa EPP bude snažiť o rovnováhu a odmietnuť socialistického kandidáta. Socialistickí europoslanci už prakticky odmietli dvoch kandidátov EPP  Rumjanu Želevu a litovského kandidáta Algirdasa Šemetu, dodáva agentúra.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Lívia Jaróka (strana EPP, Maďarsko) a súčasne aj zástupkyňa rómskej komunity a členka Komisie pre ľudské práva, vydala dnes (14. januára) v Bruseli prehlásenie. To, zdá sa, protirečí včerajším vyhláseniam jej krajana a straníckeho kolegu Józsefa Szájera.

„Včera [Maroš Šefčovič] povedal, že hlboko ľutuje svoje prehlásenie. Čo by sme tu radi uviedli je, že tu nie sme na to, aby sme súdili pána Šefčoviča. Sme tu na to, aby sme všetkých ubezpečili, že táto otázka [zaobchádzanie s Rómami, zamietnutie diskriminačného príhovoru] je extrémne dôležitou témou rezonujúcou v Európskej únii. Okrem ospravedlnenia by sme radi zašli v tejto otázke ďalej – radi by sme zdôraznili, aké dôležité je v prípade podpredsedu Európskej Komisie, ktorého súčasťou agendy bude aj rovnosť príležitostí, aby túto otázku do hĺbky ovládal a aby bol veľmi silným zástanca Európskej rómskej stratégie.“

Keď sa jej EurActiv spýtal, či prijíma Šefčovičove ospravedlnenie, Jaróka odpovedala, že ju môže ťažko akceptovať, prihliadajúc na pätnásť miliónov Rómov, ktorí na toto ospravedlnenie čakali päť rokov. Priznala tiež, že pred piatimi rokmi sa „nikto“ z médií týmito výrokmi nezaoberal.

Keď sa jej spýtali, či bude naliehať na Šefčovičove stiahnutie, odpovedala: „V tomto štádiu nie. Vypočutie sa uskutoční v pondelok a vtedy sa budú hodnotiť jeho profesionálne kvality. A ja dúfam, že ukáže skutočné porozumenie toho, čo hovorí a ako sa jeho pohľad odvtedy zmenil a ako vníma budúcnosť, ako podpredseda.“

V oficiálnej reakcii kancelárie Maroša Šefčoviča z 14.1. sa uvádza, že komisár M. Šefčovič "považuje ziu rómskej populácie za veľmi citlivú a naliehavú otázku. Rómska sociálnu inklúkomunita predstavuje najpočetnejšiu a často diskriminovanú menšinu v EÚ." Je preto " presvedčený, že zlepšenie jej sociálnej a ekonomickej situácie, najmä v niektorých nových členských krajinách, si zasluhuje diskusiu na celoeurópskej úrovni. Zároveň sa však M. Šefčovič domnieva, že v tejto oblasti ešte ostáva veľa práce."

Na jeho obranu sa postavila aj Rada mimovládnych rómskych komunít zo Slovenska, ktorá v liste tvrdia, že dlhodobo aktívne spolupracovali so Šefčovičom poťas jeho pôsobenia v úlohe veľvyslanca pri EÚ. Voči ich požiadavkám bol vraj vždy "veľmi ústretový a pripravený spoločne presadzovať rómske projekty. Práve kvôli "nadštandardnej spolurpáci so Šefčovičom" v minulosti vyjadruje Rada v liste "ostrý protest s poslednými vyjadreniami a spôsobom prezentovania jeho vzťahu k rómskej menšine zo strany niektorých poslancov".